Havadan takip! Nefes kesen uyuşturucu operasyonu Havadan takip! Nefes kesen uyuşturucu operasyonu

​Geçtiğimiz günlerde, "10 milyon Suriyeli var, 10 milyon daha gelecek" iddiasında bulunan Kılıçdaroğlu'na yanıt İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan geldi.

CNN Türk yayınına katılan Süleyman Soylu, konuya ilişkin şunları ifade etti:

Rakam meselesi ciddi bir iştir. 2011'de iç savaş çıkmadan önce Suriye'nin nüfusu 21,5 milyon civarındaydı. Uluslararası kuruluşlar, '6.5 milyon insan yurdu terk etti, 500 bin insan hayatını kaybetti, 6 milyon insan da yer değiştirdi' diyor. Suriye'nin nüfusu şu anda 16,5 milyon civarında. 4 milyon İGAP'da nüfus var. Yani bizim sınırımızda komple 6 milyon insan var. 10 milyonu da iç bölgelerde. Rejim ve terör örgütü PYD'nin bölgesinde toplam 10-10,5 milyon üzerinde insan var. Ürdün'de, Lübnan'da, Mısır'da ve Avrupa'da 800 bin kayda geçmiş Suriyeli var. Bu zamana kadar Yunanistan'a geçen 1 milyon 200 bin kişi var denizden geçen. İtalya'ya da 50 bin kişi geçmiş. Karadan da 500 bin kişi Avrupa'ya geçmiş. Toplamda 1 milyon 750 bin kişi buradan Avrupa'ya geçmiş. Türkiye'de şu anda toplamda 3 milyon 381 bin 429 kişi var geçici koruma statüsünde. İkamet izniyle ülkede kalan yabancıların hepsi 1 milyon 308 bin 514 kişi var. Uluslararası koruma kapsamında bulunan 300 bin 720 kişi var.Ama biz mülteci alırken, 'Doğu'dan mülteci almayız. Batı'dan mülteci alırız' diyoruz. CHP de başka bir şey diyor burada. CHP, 'Biz bu şartı kaldıracağız, Doğu'dan da göç alacağız' diyor. Şu an Avrupa, Ukrayna'ya bu formülü uyguladı. Burada da bir prosedür var. Belirli şartlarda siz bu insanları istediği ülkeye de gönderebilirsiniz. Dünya, 'Burada bazı kişiler var. Bu insanlar hangi ülkeye giderse ben yardımcı olayım' diyor. Yaklaşık 7 bin 500 kişi hayatını kaybetti Suriyeli. Bunların hiçbiri kayıtsız değil, hepsi kayıt altında.

Biz 2011-2012'den beri bir politika setimiz var. Biz bunu uyguluyoruz. Avrupa buna geç uyandı. Bunlar Avrupa'ya geçmeye başlayınca Avrupa, 'Bir şey yapalım' dedi. Ben çalışma bakanıydım, Ahmet Davutoğlu o zaman dışişleri bakanıydı. Davutoğlu, 'Kendime göre bir pozisyon alayım, Avrupa'yı arkama alayım' diye alelacele bir anlaşma yaptı. Biz burada yine anlaşma gereğince üstümüze düşeni yaptık ama Avrupa hala bu konuda doğru düzgün bir şey yapmadı. Ben 7 yıldır devletin içerisindeyim. Hollanda'nın güvenlik bakanı bir ara bana geldi, bir sürü operasyonlarda onlarla diyoloğumuz var. İngiltere bakanı, Almanya bakanı bir çoğuyla iletişimimiz var. Taliban'la esas itibariyle iletişimimiz yok ama direkt olarak iletişimimiz var. Buradan sadece 100 bin kişi Afganistan'a gönderdik. Bunları iletişime geçmeden gönderemezsiniz.