Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından duyurulan enflasyon verileri, memur maaşlarına endeksli olarak belirlenen milletvekili maaşlarında önemli bir yükselişe işaret ediyor. Hem emekli hem de aktif görevdeki milletvekillerinin maaşları, yapılan zamların etkisiyle 230 bin liraya yükselirken, diğer milletvekillerinin maaşları da 110 bin lira seviyesine çıktı.

Milletvekili maaşlarında büyük artış

Yüzde 64,77'lik Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) oranına göre zam alan memur ve emekli maaşları da netleşti. Buna göre, memur ve memur emeklilerinin maaşlarında yüzde 49,25'lik bir artış yaşandı.

Milletvekili maaşlarında büyük artış

Meclis'te hem emekli hem de vekil olarak görev yapan yaklaşık 300 milletvekilinin maaşları, bu artışla birlikte 147 bin liradan 230 bin liraya çıktı. Sadece milletvekilliği yapanların maaşları ise 73 bin 329 liradan yaklaşık 110 bin liraya yükseldi. Emekli milletvekillerinin maaşları da 51 bin 970 liradan, yeni zamlarla birlikte 77 bin 565 liraya ulaştı.

Sosyal Medya Fenomeni Dilan ve Engin Polat'a Komşu Kavgasından Ağır Hapis Cezası Talebi Sosyal Medya Fenomeni Dilan ve Engin Polat'a Komşu Kavgasından Ağır Hapis Cezası Talebi

Bu maaş düzenlemeleri, enflasyonla mücadele politikaları ve ekonomik göstergelerin etkisiyle hayata geçirilirken, milletvekillerinin maaşlarındaki bu artış ülke gündemine oturdu. Maaş politikalarının ekonominin genel seyrine olan etkileri ve kamuoyu beklentileri ise dikkatle takip edilmeye devam ediyor.

Editör: İHSAN KURAN