Eşi benzeri olmayan 2024 Mercedes-Benz E-Serisi Türkiye'de! Eşi benzeri olmayan 2024 Mercedes-Benz E-Serisi Türkiye'de!

Alman menşeli lastik ve otomobil parçaları üreticisi Continental, maliyetlerini azaltma hedefiyle otomotiv bölümünde büyük bir değişiklik yapmaya hazırlanıyor. Şirket, 2025'ten itibaren yılda 400 milyon avro tasarruf etme planı çerçevesinde binlerce kişiyi işten çıkaracağını açıkladı. Bu kararın arkasındaki gerekçe nedir ve işten çıkarılmaların hangi bölgeleri etkileyeceği henüz net değil.

Continental, otomotiv sektöründe yaşanan rekabetin artması ve maliyetlerin kontrol altına alınması gerekliliği doğrultusunda büyük bir adım atmaya karar verdi. Şirket, 2025 yılına kadar yılda 400 milyon avro tasarruf yapma hedefi belirledi. Bu hedefi gerçekleştirmek için ise işten çıkarmalar da dahil olmak üzere geniş çaplı önlemler almaya başladı.

İşten Çıkarmaların Detayları Belli Değil

Continental tarafından yapılan açıklamada, işten çıkarılan kişi sayısının henüz net olmadığı belirtildi. Ancak Alman medyasında yer alan haberlere göre, otomotiv bölümündeki işten çıkarılmaların sayısının yaklaşık 5 bin 500 olabileceği ve bunun 1.100'den fazlasının Almanya'daki 30 lokasyonda gerçekleşebileceği iddia edildi.

Rekabet Gücünü Artırma İhtiyacı

Continental otomotiv bölümünden sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Philipp von Hirschheydt, tasarruf önlemlerinin otomotiv sektöründeki rekabet gücünü artırmak için önemli olduğunu vurguladı. Şirket, bu hedefe ulaşmak için satıştan araştırma ve geliştirmeye, üretime kadar tüm fonksiyon ve süreçlerde verimliliği artırmayı hedefliyor.

Continental, 2022 sonunda 57 ülkede 200 bin kişiye istihdam sağlayan büyük bir şirket olarak, bu kararın sektördeki değişen koşullara uyum sağlama çabasının bir parçası olduğunu belirtiyor.