31 Mart seçimleri için Türkiye genelinde seçim güvenliğini sağlamak amacıyla çeşitli güvenlik birimlerinden toplamda 594 bin personelin görevlendirildiği duyuruldu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun talimatıyla gerçekleştirilen bu önlem, seçim sürecinin huzur ve güven içinde geçmesini temin etmek için alınmış önemli bir adım olarak değerlendirildi.

Görevlendirilen personel arasında emniyet, jandarma ve sahil güvenlik birimlerinden gelen uzmanlar başta olmak üzere, korucular ve gönüllü korucular da bulunuyor. Bu kapsamda, Türkiye'nin her bölgesinde, seçim güvenliğini sağlamak üzere geniş kapsamlı bir operasyon planı hazırlandı.

Emniyet güçleri, seçim günü oy verme işlemlerinin sorunsuz ve güvenli bir şekilde gerçekleşmesi için büyük bir titizlikle çalışacaklar. Aynı şekilde, jandarma ekipleri de kırsal bölgelerde seçim güvenliğini sağlamak üzere hazır bekleyecekler. Sahil güvenlik birimleri ise kıyı bölgelerindeki seçim bölgelerinde gerekli güvenlik tedbirlerini alacaklar.

Özellikle korucular ve gönüllü korucular, yerel dinamiklere hakimiyetleri ve bölge insanıyla olan ilişkileri sayesinde, seçim sürecinde önemli bir rol oynayacaklar. Kendi bölgelerinde güvenliği sağlamak ve herhangi bir olumsuzluğa karşı hızlı müdahalede bulunmak adına aktif bir şekilde görev alacaklar.

Bu önlemlerle birlikte, Türkiye'de demokratik bir ortamda gerçekleşen seçim sürecinin güven içinde tamamlanması hedefleniyor. Bu sayede, seçmenlerin özgür iradelerini kullanmaları ve tercihlerini rahatça ifade etmeleri sağlanarak, demokratik sürecin sağlam temeller üzerinde ilerlemesi amaçlanıyor.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 31 Mart'ta gerçekleştirilecek olan yerel seçimlerde alınacak tedbirler hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Yerlikaya, Türkiye'nin tüm vatandaşlarının güvenli ve huzurlu bir şekilde oy kullanabilmesi için gerekli tüm önlemlerin titizlikle alındığını vurguladı.

Bakan Yerlikaya, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "85 milyon vatandaşımızın her birinin gönül rahatlığıyla sandığa gitmesi ve milli iradenin sandığa yansıtabilmesi için valiliklerimizle, jandarmamızla, polisimizle, tüm kolluk kuvvetlerimizle; hukuk devleti sınırları içerisinde her türlü tedbiri alıyoruz." ifadelerini kullandı.

Yüksek Seçim Kurulu'ndan flaş karar Yüksek Seçim Kurulu'ndan flaş karar

Seçim güvenliğini sağlamak adına büyük bir özveriyle çalışan güvenlik güçlerinin sayısına da değinen Bakan Yerlikaya, "31 Mart Mahalli Seçimlerinde, seçim güvenliği kapsamında; 324 bin Emniyet Genel Müdürlüğü, 197 bin Jandarma Genel Komutanlığı, 2 bin 850 Sahil Güvenlik Komutanlığı personeli ile birlikte 53 bin güvenlik korucusu ve 17 bin gönüllü güvenlik korucusu olmak üzere toplam 594 bin personelimiz görevlendirildi." şeklinde konuştu.

Bu önlemlerle Türkiye'nin demokratik süreçlerine olan güvenin artırılması ve seçimlerin huzur içinde geçmesinin hedeflendiğini belirten Bakan Yerlikaya, seçim sürecindeki tüm vatandaşların da duyarlılık göstererek güvenlik güçlerine destek olmalarını ve herhangi bir olumsuz durumda yetkililere bildirmelerini istedi.

Bu açıklamalar, Türkiye'nin demokratik süreçlerindeki güvenlik ve istikrarın sağlanması adına atılan önemli adımların altını bir kez daha çizmiş oldu.

Kaynak: Haber Merkezi