Diyarbakır ve İstanbul'da, otomobil satışı üzerinden 'sazan sarmalı' yöntemiyle dolandırıcılık yapan çete, 20 şüphelinin tutuklanmasıyla çökertildi.

Cezaevinden yeni çıktı, sevgilisinin canı sıkılınca yine cezaevine girdi Cezaevinden yeni çıktı, sevgilisinin canı sıkılınca yine cezaevine girdi

İl Emniyet Müdürlüğü'nün titiz çalışmaları sonucu, internet üzerinden sahte araç satış ilanları vererek vatandaşları dolandıran çete, emniyet güçlerinin düzenlediği eş zamanlı operasyonlarla adeta köşeye sıkıştırıldı. Operasyon, Diyarbakır ve İstanbul'da gerçekleştirildi.

Genç Gazete Sazan Sarmalı Ile Adam Dolandırıyorlardı Çete Çökertildi (1)

Çetenin Dolandırıcılık Yöntemi

Çetenin, araç satışı yapmak isteyen vatandaşların ilanlarını internet üzerinden kopyalayıp sahte ilanlar oluşturduğu, alıcı ve satıcıyı noterde buluşturarak satış bedelinin kendi hesaplarına aktarılmasını sağladığı tespit edildi.

Genç Gazete Sazan Sarmalı Ile Adam Dolandırıyorlardı Çete Çökertildi (3)

Dolandırıcılık Gelirleri Dövize Çevrildi

Çete üyelerinden birinin, dolandırıcılıktan elde edilen parayı dövize çevirdiği anlar güvenlik kamerası tarafından kaydedildi. Bu görüntüler çetenin faaliyetlerinin deşifre edilmesinde önemli bir rol oynadı.

Genç Gazete Sazan Sarmalı Ile Adam Dolandırıyorlardı Çete Çökertildi (4)

Mal Varlıklarına El Konuldu

Şüphelilere ait 2 daire, 1 iş yeri, 1 depo ve 2 araç olmak üzere toplamda 9 milyon 200 bin TL değerinde taşınır ve taşınmaz mal varlığına el konuldu. Bu mal varlıkları, çetenin yasa dışı faaliyetlerinden elde edildiği düşünülen gelirlerin bir göstergesi oldu.

Genç Gazete Sazan Sarmalı Ile Adam Dolandırıyorlardı Çete Çökertildi (5)

20 Şüpheli Tutuklandı

Operasyon kapsamında gözaltına alınan 20 şüpheli, emniyetteki işlemlerin ardından sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. Bu sonuç, çetenin faaliyetlerine büyük bir darbe vurdu.

'Sazan sarmalı' yöntemiyle oto dolandırıcılığı yaparak vatandaşların mağdur edilmesi, Yılmaz Erdoğan'ın "Organize İşler Sazan Sarmalı" filmini gerçek hayatta aratmayan bir senaryoyu ortaya çıkardı.

Operasyon, hem dolandırıcılık faaliyetlerine karşı etkin bir mücadele örneği oldu hem de vatandaşları bu tür dolandırıcılık yöntemlerine karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Kaynak: İHA