Bolu, sadece doğası ve yemekleriyle değil, aynı zamanda birbirinden eğlenceli gelenekleriyle de tanınıyor. İşte Bolu’ya özgü üç gelenek, sizi hem güldürecek hem de büyüleyecek!

 

KÖROĞLU FESTİVALİ:

Köroğlu Festi̇vali̇ Gencgazete

Bolu’nun ünlü halk kahramanı Köroğlu, her yıl düzenlenen Köroğlu Festivali ile anılıyor ve şehir adeta bir kahramanlık destanına dönüşüyor. Festivalde, Köroğlu’nun maceraları canlandırılırken, Bolulular da bu coşkuya ortak oluyor. Renkli kostümler, heyecan dolu gösteriler ve bol bol kahkaha! At yarışları, güreş müsabakaları ve halk oyunlarıyla dolu bu festivalde, kendinizi bir anda Köroğlu’nun yanında at koştururken bulabilirsiniz. Bolu’nun bu eşsiz etkinliği, kahramanlık hikayeleriyle dolu bir zaman yolculuğuna davet ediyor! Köroğlu’nun Bolulu olduğunu çok az insan biliyor olabilir! 

MENGEN AŞÇILIK FESTİVALİ:

İstiklal Caddesi bayramda ziyaretçi akınına uğradı İstiklal Caddesi bayramda ziyaretçi akınına uğradı

Mengen Aşçilik Festi̇vali̇ Gencgazete

Bolu’nun Mengen ilçesi, aşçılık sanatının kalbi olarak bilinir ve her yıl düzenlenen Mengen Aşçılık Festivali, bu ünü haklı çıkarır nitelikte. Festivalde, ünlü aşçılar birbirinden lezzetli yemekleri hazırlarken, ziyaretçiler de bu ziyafetin tadını çıkarıyor. Yemek yarışmaları, gösteri mutfakları ve tadım etkinlikleriyle Mengen, adeta bir gastronomi cennetine dönüşüyor. Festival boyunca, sadece mideniz değil, ruhunuz da doyacak. Mengen Aşçılık Festivali’nde, lezzetin ve eğlencenin doruklarına ulaşmaya hazır olun!

ABANT GÖLÜ ŞENLİKLERİ:

Abant Gölü Şenli̇kleri̇ Gencgazete

Bolu’nun incisi Abant Gölü, her yıl düzenlenen şenliklerle canlanıyor. Abant Gölü Şenlikleri, doğayla iç içe, huzur ve eğlence dolu bir etkinlik sunuyor. Göl kenarında yapılan piknikler, doğa yürüyüşleri ve kamp etkinlikleri, hem yerel halkın hem de ziyaretçilerin büyük ilgisini çekiyor. Şenliklerde düzenlenen halk oyunları gösterileri ve canlı müzik performansları ise eğlenceyi zirveye taşıyor. Abant Gölü’nün büyüleyici manzarası eşliğinde, unutulmaz anılar biriktirmek için bu şenliklere katılmayı mutlaka planlayın!

Kaynak: Haber Merkezi