İstanbul merkezli başlatılan ve 6 ile yayılan operasyonda Polat çifti dahil 14 şüpheli gözaltına alındı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından yürütülen operasyon, Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gerçekleştirildi.

Polat Çifti ve Şüphelilerin Gözaltı Süreci

Operasyonun Detayları ve Gözaltına Alınanlar

İstanbul merkezli ve 6 ilde eş zamanlı düzenlenen operasyonda, Polat çifti ve 12 diğer şüpheli gözaltına alındı. Operasyon, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı soruşturma çerçevesinde gerçekleşti. Şüpheliler, işlemleri için İstanbul Emniyet Müdürlüğü Vatan Yerleşkesi'ne getirildi.

Sağlık Kontrolü ve İşlemlerin İlk Adımları

Polat çifti ile birlikte gözaltına alınan şüpheliler, sağlık kontrolünden geçirildi. Bu süreç, soruşturmanın titiz ve hızlı bir şekilde işlediğinin göstergesi.

Tarih açıklandı: 2024 asgari ücret ilk toplantısı ne zaman? Tarih açıklandı: 2024 asgari ücret ilk toplantısı ne zaman?

Soruşturmanın Kapsamı ve İddialar

Soruşturma, Engin Polat ve Dilan Polat üzerinde yoğunlaşıyor. Şirketlerinde yapılan aramalar sonucu el konulan dijital materyaller ve defterler, soruşturmanın detaylarını ortaya koyuyor. Sosyal medyada gündem olan Dilan Polat'ın paylaşımları ve MASAK'ın incelemeleri sonucu çiftin mal varlıklarına el konuldu.

Mali İnceleme ve Hesap Hareketleri

MASAK'ın ön raporu, Polat çiftinin birinci derece yakınlarının hesaplarına dikkat çekiyor. Rapor, tasfiye halinde olan şirketlerden sahte fatura kesilerek 200 milyon lira paranın transfer edildiğini ve sonunda gayrimenkul ve araç alımları için kullanıldığını gösteriyor.

Operasyonun Genişlemesi ve Devam Eden Süreç

Polat çifti ve yakınlarının mal varlıklarına el konulması, vergi müfettişlerinin iş yerlerinde arama yapmalarıyla takip edildi. Gece saatlerinde çıkarılan yakalama kararı sonrası, İstanbul başta olmak üzere 5 ilde daha operasyonlar yapıldı.