Bilim ve Sanat Merkezleri, üstün yetenekli öğrencilerin potansiyellerini en üst düzeyde geliştirebilmeleri için özel olarak tasarlanmış kurumlardır. Üstün yetenekli öğrencilere akademik ve sanatsal alanlarda destek veren bu merkezlerde, öğrencilerin yaratıcı düşünce yapısı ve problem çözme becerileri geliştirilmekte.

Bursa'da tahliye edilen okulda bir yıldır çivi dahi çakılmayınca veliler ayaklandı Bursa'da tahliye edilen okulda bir yıldır çivi dahi çakılmayınca veliler ayaklandı

Bilsem Merkezleri

BİLSEM'e giriş için ilk adım, öğrencinin sınıf öğretmeni tarafından doldurulan gözlem formudur. Bu form, öğrencinin yaratıcılık ve sanatsal yeteneklerini objektif bir şekilde değerlendirmek için kullanılır. Ardından başarılı olan öğrenciler, BİLSEM sınavlarına katılma hakkı kazanır.

Bir öğretmenin gözlem formunda belirttiği performans, öğrencinin sınava girmesi için belirleyici bir faktördür. Bu süreç, öğrencinin yeteneklerinin doğru bir şekilde tespit edilmesini sağlamaktadır.

Öğretmen Aday Gösterme Kriterleri ve Kotalar

En son yapılan düzenlemelerle, öğrencilerin BİLSEM sınavına girmesi için öğretmenler tarafından aday gösterilmesi zorunlu hale getirildi. Bu kural, aday öğrencilerin daha nitelikli şekilde seçilmesini amaçlamaktadır. Ayrıca, her okulun nüfusunun en fazla beşte biri kadar öğrenci BİLSEM sınavına aday olarak gösterilebilir.

Kaynak: MEB Hocam