Bir cismin suyun üstünde kalabilmesi için sudan hafif olması gerekir. Peki 100 kiloluk bir insanın suda çok rahat sırt üstü yatmasının sırrı nedir? Neredeyse sudan hafif öyle zayıf insanlar da avr ki suyun üstünde kalabilmek için debelenip dururlar.

Demek ki su karşısında önemli olan ağırlık değil yoğunluktur. Unutmayın insanı çoğunlukla suda batıran ve boğan, çırpınıp debelenmesidir. Sakin olup kendinizi su yüzeyine bırakırsanız sizi taşıyacaktır.

Genç Gazete Yüzmek Boğulmak (6)

Yoğunluk: Suyun Üzerinde Kalmanın Bilimi

Yüzme ve Yüzdürme Kuvveti Arasındaki Fark

Yüzmenin temeli, insan vücudunun yoğunluğu ve suyun yüzdürme kuvveti arasındaki ilişkiyle açıklanabilir.

İnsan vücudu, çoğunlukla sudan biraz daha az yoğun olduğundan, su bizi doğal olarak yüzeye itme eğilimindedir. Bu, suyun dibinde kalmak istesek bile, yukarı çıkmamızın nedenidir.

Yüzmeye gelince karada yürümek ve koşmak neyse su da yüzmek de odur. Yeter ki yüzmeyi öğrenin ve pratik yapın. Suyun üstünde kalmak aslında karada ayakta durmak gibidir. Doğuştan bu yetenek bize verilmiştir.

Gerçek şu ki; istesek bile suyun dibinde kalamayız, su bizi yukarı iter. Bu sadece insanlar için geçerli değildir. Memeli hayvanların çoğunluğu suyun üstünde kalabilir.

El Yazısına bakarak bu kişinin erkek veya kadın olduğunu anlayabilir miyiz? El Yazısına bakarak bu kişinin erkek veya kadın olduğunu anlayabilir miyiz?

Genç Gazete Yüzmek Boğulmak (3)

Yoğunluk Faktörü: Kas ve Yağ Oranının Etkisi

İnsanların suyun üstünde kalabilme yetenekleri, vücut yapılarındaki kas ve yağ oranına göre değişiklik gösterir.

Kadınların vücutlarında erkeklere oranla daha çok yağ bulunduğundan, yoğunlukları nispeten azdır ve su onları daha rahat taşır.

Kadınlar, genellikle erkeklere göre daha az yoğun olduklarından, su üzerinde daha rahat kalabilirler. Sporcular ve yüzücüler için ise, vücut yoğunlukları ve kas güçleri suyun içinde ilerlemeleri için büyük önem taşır.

 Özellikle yüzücü erkeklerin iyi yarışabilmeleri için uzun boylu ve ince olmaları gerekir. Bu yapıda olanların vücutlarının yoğunlukları ortalama insandan daha fazladır. Ancak onlar, suyu geri çekerek ileri hareketi sağlayacak olan kas gücüne ve suya en az direnci gösterecek vücut yapısına sahip oldukları için iyi yüzerler.

Genç Gazete Yüzmek Boğulmak (5)

Tatlı Su ve Tuzlu Su Arasındaki Fark

Tuzlu suda daha rahat ve hızlı yüzebiliriz, neden?

Tuzlu suyun tatlı sudan biraz daha yoğun olması, denizde yüzmenin havuzdaki kadar zor olmamasının nedenlerinden biridir.

Yoğunluk farkı, tuzlu suda yüzmenin daha kolay olmasını sağlar ve bu, yüzme performansına doğrudan etki eder.

Genç Gazete Yüzmek Boğulmak (1)

Kadınlar ve Erkekler Arasında Yüzme Performansı

Yüzmede kadınların performansının erkeklere çok yakın olması, vücut yoğunluklarındaki farklardan kaynaklanır.

Kadınların daha az yoğun vücut yapısı, su üzerinde daha rahat kalabilmelerini ve bu nedenle yüzmede erkeklere yakın performans sergileyebilmelerini sağlar.

Genç Gazete Yüzmek Boğulmak (4)

Su İçinde Doğum ve Bebekler

Suyun içinde doğum yapma uygulaması, bebeklerin suya olan doğal uyumunu gösterir. Ana rahminde su içinde büyüyen bebekler, doğar doğmaz suyun içinde rahatça hareket edebilirler. Bu, suyun hem yenidoğanlar hem de yetişkinler için ne kadar doğal bir ortam olduğunun kanıtıdır.

Bebekler, ana rahminde su içindedirler. Suyun içinde olmak onlar için değişik değil, zaten alışık oldukları bir ortamdır.

Suyun sırları, insan vücudunun muhteşem uyumu ve yüzmenin bilimsel temelleri üzerine yapılan bu keşif, suyla olan ilişkimizi ve suyun bize sağladığı doğal yüzdürme kuvvetini daha iyi anlamamızı sağlıyor. İster denizde ister havuzda olsun, suyun içindeki her anımız, bu doğal mucizenin bir parçası.

Sudan korkmayın. Sudan yaratıldık, sudan doğduk, sudan ibaretiz. Mutlaka yüzmeyi öğrenin. Su yüzmeyi bilen insanı daha çok sever.

Hazırlayan: Ayhan Talha Bayraktar

Editör: Özkan Duran