Mustafa Çakmak, İnegöl Belediye Meclis Üyesi, din adamı ve cemiyet adamı olarak bilinen önemli bir kişiliktir. Çaykara'da başlayan hayat yolculuğu, Arap dünyasına uzanan bir serüveni ve İnegöl'ün toplumsal hayatında derin izler bırakan bir hizmet anlayışını içerir. Peki, Mustafa Çakmak'ın bu etkileyici yaşam hikayesi nasıl şekillendi?

Çaldıkları eşyaları sokakta incelerken yakalandılar Çaldıkları eşyaları sokakta incelerken yakalandılar

Mustafa Çakmak (8)

Hayatının İlk Yılları ve Eğitimi

Çaykara'dan Medrese Eğitimine

1945 yılında Trabzon'un Çaykara İlçesi'nde dünyaya gelen Mustafa Çakmak, ilkokuldan sonra bölgenin değerli din adamlarından temel din eğitimi aldı. Hasan Rami Yavuz Efendi'den aldığı medrese eğitimi, onun dini ve kültürel hayatına yön verdi.

Mustafa Çakmak (4)

Yomra'dan Suudi Arabistan'a

1972-78 yılları arasında Yomra'da imamlık yaparak hizmet veren Çakmak, 1978-84 yılları arasında Suudi Arabistan'da çalışarak Arapçasını geliştirdi. Bu süreç, onun ileride İnegöl'de gerçekleştireceği faaliyetler için önemli bir zemin hazırladı.

Mustafa Çakmak (3)

İnegöl'de Bir Dönemin Tanığı

İnegöl'e Yerleşme ve Sosyal Katkılar

1987 yılında İnegöl'e yerleşen Mustafa Çakmak, ticaret yaparak hayatını sürdürdü ve birikimlerini İnegöl halkıyla paylaştı. Arapça kursları ve sivil toplum örgütlerindeki sohbetlerle toplumsal hayata katkıda bulundu.

Mustafa Cakmak Hoca

Arapça  kursları  ve sivil toplum örgütlerindeki  sohbetlerde İnegöl halkına hitap etti.

Mustafa Çakmak (10)

Politikaya Adım ve Kooperatif Başkanlığı

1993 yılında RP Yönetim Kurulu Üyesi seçilen ve 1994 Yerel Seçimleri'nde İnegöl Belediye Meclis Üyesi olan Çakmak, 1994-99 yılları arasında bu görevi sürdürdü.

Mustafa Çakmak (1)

1996 yılında Esenkoop Konut Yapı Kooperatifi Başkanlığına seçilerek, İnegöl'ün kentsel ve sosyal gelişimine önemli katkılarda bulundu.

Mustafa Çakmak (5)

Kaynak: 09.01.2017 tarihinde oğlu Cenap Çakmak ile yapılan görüşme ve Turhan Şahin'in "1299 İnegöllü" çalışması.

Mustafa Çakmak (7)

Mustafa Çakmak, İnegöl'ün dini, sosyal ve politik hayatında iz bırakan, örnek alınası bir yaşam sürdü. Onun bu etkileyici hikayesi, gelecek nesillere ilham vermeye devam ediyor.

Mustafa Çakmak (6)

Şu an Trabzon Pelitli'de yaşamını sürdürmektedir.

Memleketi: Trabzon Çaykara Köseli Köyü

Mustafa Cakmak Hoca Trabzon

27-11-2023 tarihinde son fotoğrafı Trabzon-Pelitli

Editör: AYHAN BAYRAKTAR