MÜSİAD'dan Sert Açıklama: "Siyonist İsrail ile Yol Yürümeyeceğiz"

MÜSİAD'ın Tutumu ve Kararın Gerekçesi

MÜSİAD Genel Sekreteri Mehmet Akif Altan'ın yaptığı yazılı açıklamada, İsrail'in Filistinlilere karşı gerçekleştirdiği insanlık dışı zulmün kabul edilemez olduğu vurgulandı. Altan, "Siyonist İsrail yönetimi, sempatizanları, destekçileri ve yandaşlarıyla ticaret yapan çevreleri kınıyoruz" ifadelerini kullandı.

Genç Gazete İsrail Ve Müsiad

“Öncelikle MÜSİAD olarak siyonist İsrail'in Filistinlilere karşı gerçekleştirdiği insanlık dışı zulmü hiçbir şekilde kabul etmiyor ve bunu bir soykırım olarak nitelendirip lanetliyoruz.  MÜSİAD, milli ve manevi değerlerine sahip çıkmış; 14.000'e yakın üyesi, 60.000'i aşan şirket sayısı, 34 yıllık birikimi ve gösterdiği duruş neticesinde ülkemizde ve uluslararası platformlarda söz sahibi olmuştur. Bu söz sahipliği ve etki alanının artmasıyla, iyi niyetli olmayan çevreler, Derneğimizin itibarına zarar vermeye çalışmakta ve toplumsal algıyı yanıltıcı söylemlerle kamuoyunu meşgul etmektedirler. Bu türlü kanıtsız iddialarla MÜSİAD olarak uzun zamandan beri mücadele etmekteyiz”

Genç Gazete Filistin Israil Askerleri

Akaryakıt Fiyatlarını Ne Belirliyor? Fiyatlar Neye Göre Artıp Azalıyor? Akaryakıt Fiyatlarını Ne Belirliyor? Fiyatlar Neye Göre Artıp Azalıyor?

İsrail ile Ticaretin İki Yönü

Açıklamada, İsrail ile yapılan ticaretin manevi hassasiyetler gözetilerek yapılan ticaret ve bölgede yaşayan Filistinli tüccarlarla yapılan ticaret olarak iki kısma ayrıldığına dikkat çekildi. Altan, MÜSİAD üyelerinin ahlaklı ticareti kendisine şiar edindiğini ve kendi değerleri doğrultusunda ticari faaliyetlerini sürdürdüklerine olan inancının tam olduğunu belirtti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya Büyük Tepki

MÜSİAD'ın İtibarına Yönelik İddialar

Genel Sekreter, son günlerde MÜSİAD'ın itibarını zedelemeye yönelik kanıtsız iddialarla mücadele ettiklerini ve bu tür iddiaların tüzük doğrultusunda titizlikle incelendiğini ifade etti.

“Son günlerde ise birkaç üyemizin İsrail ile gerçekleştirdiği iddia edilen ticari faaliyetleri sebep gösterilerek, tüm üyelerimiz töhmet altında bırakılmaktadır. Belirtmeliyiz ki MÜSİAD, üyeleri ile var olan ve üyelerinden güç alan bir dernektir. Her bir üyemizin itibarı bizler için çok kıymetli ve değerlidir. Bu sebeple, tüm üyelerimizi töhmet altında bırakan bu iddiaları tüzüğümüz doğrultusunda titizlikle incelemekte ve kurum içi süreçleri sürdürmekteyiz.
Bununla beraber, siz değerli üyelerimizin de malumu olduğu üzere İsrail ile yapılan ticaret iki kısma ayrılmaktadır. Birincisi İsrail ile manevi hassasiyetler gözetilmeden yapılan ticaret, ikincisi ise bölgede yaşayan Filistinli tüccarlarla yapılan ticarettir. Unutulmamalıdır ki işgal edilmiş Filistin topraklarında, İsrail şiddeti altında 6 milyondan fazla Müslüman Filistinli yaşamakta ve ticaretlerini İsrail üzerinden sürdürmektedir.
Bu bağlamda MÜSİAD camiası olarak, ahlaklı ticareti kendisine şiar edinmiş üyelerimizin kendi değerlerimiz doğrultusunda ticari faaliyetlerini sürdürdüklerine olan inancımız tamdır. Bir kez daha duruşumuzu net olarak ifade ediyor; siyonist İsrail yönetimi, sempatizanları, destekçileri ve yandaşlarıyla ticaret yapan çevreleri kınıyor, MÜSİAD değerlerine sahip hiçbir üyenin Filistin'e bu zulüm reva görülürken siyonistlerin ateşine yakıt taşıyacağına inanmıyoruz ve birlikte yol yürümeyeceğimizi beyan ediyoruz.
MÜSİAD olarak, tüm dünyadaki samimi ve iyi niyetli dostlarımızı Filistin davasını savunmaya teşvik ediyor ve bu alanda göstermiş oldukları hassasiyeti önemsiyoruz. Her zaman söylediğimiz gibi Bir ve Beraber olma düsturuyla hareket ederek, ahlaklı ticaret vurgumuzu her alanda ortaya koymaya devam edeceğiz. Bilgilerinize sunarız.”- MÜSİAD Genel Sekreteri Mehmet Akif Altan

ABD İSRAİL KATİL

MÜSİAD'ın aldığı bu karar, hem ulusal hem de uluslararası alanda geniş yankı bulacak gibi duruyor. Derneğin, Filistin davasına destek olma çağrısı yaparak, siyonist İsrail yönetimiyle ticaret yapanları kınayan bu tavrı, diğer iş dünyası kuruluşlarına örnek teşkil edebilir.

Editör: TUNCAY ŞENTÜRK