Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, Türkiye genelinde hava durumu önemli bir değişiklik gösterecek.

Sirkeci-Kazlıçeşme Tren Hattı 15 Gün Ücretsiz Olacak Sirkeci-Kazlıçeşme Tren Hattı 15 Gün Ücretsiz Olacak

Meteoroloji uyardı: Çok kuvvetli yağış ve fırtına geliyor

Ülkemizin genelinde parçalı ve çok bulutlu bir hava durumu beklenirken, Marmara'nın doğusu, İç Anadolu'nun kuzeyi, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu, Güneydoğu Anadolu'nun doğusu, Kütahya, Hatay, Kayseri ve Şanlıurfa çevrelerinde yağışlı bir periyot öngörülüyor.

Meteoroloji uyardı: Çok kuvvetli yağış ve fırtına geliyor

Bu yağışların genellikle yağmur ve sağanak, Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde görülmesi bekleniyor.

Batı Karadeniz, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ile Sakarya, Artvin, Bitlis, Hakkari, Şırnak ve Siirt çevrelerinde ise yer yer kuvvetli yağışlar bekleniyor. Bu bölgelerde ani sel, su baskını, yerel dolu yağışı, ulaşımda aksamalar ve yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Karadeniz'de sıcaklıklar 3 ila 6 derece arasında azalacakken, diğer bölgelerde önemli bir değişiklik beklenmiyor.

Rüzgarın genellikle güney ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette olacağı, Marmara'nın doğusu, İç Anadolu'nun kuzeyi ve Karadeniz'de batı ve kuzeybatı yönlerden, Doğu Anadolu'nun doğusunda ise güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına şeklinde (50-70 km/saat, yer yer 90 km/saat) eseceği tahmin ediliyor.

Kuvvetli yağış ve rüzgar nedeniyle oluşabilecek ani sel, su baskını, yerel dolu yağışı, ulaşımda aksamalar ve yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması önem arz ediyor.

Editör: SALİH BAYKAY