Türkiye'nin en tanınmış ve en eski Türk kahvesi markalarından biri olan Kurukahveci Mehmet Efendi, sosyal medyada gündem oldu. Peki, bu tarihi markanın arkasındaki isimler kimler? 1871'de İstanbul'un Fatih ilçesinde kurulan ve kurucusu Mehmet Efendi'den ismini alan marka, Türk kahvesi kültürünün sembolü haline geldi.

Kurukahveci Mehmet Efendi'nin Tarihi ve Bugünkü Sahipleri

XIbHH_1699620208_4515

Mehmet Efendi Kimdir?

Mehmet Efendi, 1857'de İstanbul'un Fatih ilçesinde doğdu. Babası Hasan Efendi'den aldığı kahve ve baharat dükkanını, daha sonra Kurukahveci Mehmet Efendi markasına dönüştürdü. Soyadı kanunu ile 'Kurukahveci' soyadını alan Mehmet Efendi, 1931'de hayatını kaybetti.

pfIFN_1699620068_6129

Güney Koreli Kadın Diyarbakır'a Hayran Kaldı, Türkçe Öğreniyor Güney Koreli Kadın Diyarbakır'a Hayran Kaldı, Türkçe Öğreniyor

Markanın 150 Yıllık Mirası

Kurukahveci Mehmet Efendi, Mehmet Efendi'nin ölümünün ardından, oğulları tarafından yönetilmeye devam etti. Günümüzde marka, Mehmet Efendi'nin torunları tarafından idare ediliyor. Ancak bazı torunlar şirket yönetiminde aktif rol almıyorlar.

1646152140-soldan-saga-hulusi-ve-mehmet-kurukahveci-jpg

Markanın Günümüzdeki Sahipleri

Bugün, Kurukahveci Mehmet Efendi markası, Mehmet Efendi'nin torunu Hulusi Kurukahveci ve Mehmet Kurukahveci tarafından yönetiliyor. Diğer torunlar, Saadet Semra Göney ve Ayşe Refhan Songur, şirket yönetiminde yer almıyorlar.