Kurban kesmeye ne zaman başlanır?

Kurban kesim vakti, Kurban bayram namazı kılınan yerlerde bayram namazı kılındıktan sonra başlar. Kurban  bayram namazı kılınmayan yerlerde ise fecirden sonra yani sabah namazı vakti girdikten sonra başlar.

Kurban kesim vakti Hanefîler'e göre bayramın 3. günü akşamına kadar devam eder. Kurban bayram namazı kılındıktan sonra  bayramın 3. günü akşamına kadar  gece ve gündüz kurban kesilebilir.

Akşam ve gece vakitlerinde de kurban kesilebilir. Ancak kurbanların gündüz kesilmesi daha uygundur.

Şâfiî mezhebine göre: bayramın 4. günü güneş batana kadar kurban kesilebilir. 

Türkiye'de Bir İlk Dijital Kurban Pazarı Kuruldu

Kurban keserken nelere dikkat edilmelidir?

Din İşleri Yüksek Kurulu  kararına göre; Kurban keserken şu hususlara dikkat edilmelidir:

1) Usûlüne göre bir kesim yapmış olmak için hayvanın yemek ve nefes borularıyla, iki atardamarından en az birinin kesilmesi gerekir. Bu şekilde yapılan bir kesim sırasında, kanın akıp boşalmasını beklemeden hayvanın omuriliğinin hemen kesilmesi mekruhtur. Bu konuda etlik kesim ile kurbanlık kesim arasında bir fark yoktur.

2) Hayvanın canı çıkmadan başının gövdesinden ayrılmamasına ve derisinin yüzülmesi gibi diğer işlemlere başlanmamasına özen gösterilmelidir.

3) Kurban edilecek hayvana acı çektirilmemeli ve eziyet edilmemelidir. Bu nedenle hayvanlar ehil kişiler tarafından kesilmeli ve boğazlama işlemi süratli bir şekilde yerine getirilmelidir.

Kurban Bayramı'nda Kurban Kesmeden Önce Yemek Yememek Sünnet mi? Kesilen Kurbanın Kanını Alna Sürmek Caiz mi? Kurban Bayramı'nda Kurban Kesmeden Önce Yemek Yememek Sünnet mi? Kesilen Kurbanın Kanını Alna Sürmek Caiz mi?

4) Çevre temizliği için gerekli tedbirler alınmalıdır.

5) Hayvanların bir diğerinin kesimini görecek şekilde yan yana bulundurulmamalarına azami özen gösterilmelidir.

Genc Gazete Kurban Kurbanlik Koc Koyun Inek Dana (2)

ATB

Kaynak: Din İşleri Yüksek Kurulu