İngiltere'den Jamie Scott isimli bir baba, Kovid-19 aşısı olduktan sonra yaşamış olduğu sağlık sorunları sebebiyle AstraZeneca şirketine dava açtı. 2021 yılı Nisan ayında aşı olduktan sonra beyninde pıhtı oluşan Scott, yaşananların sorumluluğunu aşı üreticisine yüklüyor.

Kovid Aşısı olduktan sonra hayatı karardı

44 yaşında ve iki çocuk babası Jamie Scott, aşı kampanyalarının yoğun yaşandığı bir zamanda, toplum sağlığı için aşı kararı almıştı. 

Kovid Aşısı olduktan sonra hayatı karardı

Takım küme düştü taraftarları şehri yaktı Takım küme düştü taraftarları şehri yaktı

AstraZeneca'nın geliştirmiş olduğu Kovid-19 aşısını yaptırdıktan kısa bir zaman sonra çok ciddi sağlık problemleriyle karşı karşıya kaldı. Aşıdan sonra beyninde pıhtı oluşumu ve bu durumun neden olduğu kalıcı hasarlar, Scott'ın yaşamını derinden etkiledi.

Dava Süreci ve İddialar

Scott ve eşi Kate, yaşananlar ve bunun sonuçlarıyla alakalı mücadele vermeye çalıştıklarını söylerken, hükümetten beklemiş oldukları desteği bir türlü göremediklerini söyledi.

Aşıyla ilişkilendirilen sağlık sorunlarından dolayı tazminat talebinde bulunmalarına rağmen, bu yönde herhani bir adım atılmadı. Bu durum üzerine Scott ailesi tarafından, son çare olarak AstraZeneca'ya dava açmak için kolları sıvadı.

Tazminat ve Emsal Durumu

Bu dava ile alakalı olan İngiliz hukuk sistemi ve dünya genelinde benzer durumlar için emsal niteliği taşıyabilir. Aşı sonucu ortaya çıkan sağlık problemleri sebebiyle açılacak olan davaların yüz milyonlarca dolarlık tazminat taleplerine yol açabileceği tahmin ediliyor. 

İngiltere'de ve uluslararası alanda dikkatle izlenen bu durum, aşı üreticilerinin sorumlulukları ve tüketicilerin haklarını gündeme getirebilir.

Sorumluluk ve Bilgilendirme

İngiltere olsun ve dünya genelinde en yaygın bir şekilde kullanılan AstraZeneca Kovid-19 aşısının olası riskleri konusunda yeteri kadar bilgilendirmenin yapılıp yapılmadığı tartışma konusu haline geldi. 

Scott ailesinin avukatları, aşıyı daha detaylı bir şekilde bilgilendirmeleri eksikliği ve olası yan etkilerin yeterince vurgulanmaması üzerinde durarak, aşı üreticisinin bu konudaki sorumluluğunu bir kez daha sorguluyor.