Yavuz Turhan
yavuzturhan@hotmail.com

Atatürk Çiçeği'nin adı nereden geliyor?

18 Aralık 2019 / Çarşamba 14:30:26 | YAZARLAR | Yavuz Turhan

28 Temmuz 1933 günün Cumhuriyet gazetesinde bir haber okudum. İnanılmaz bir haberdi.  Hani bir çiçek alıyoruz, kırmızı renkte, hediye götürüyoruz ve adına da “ATATÜRK Çiçeği” diyoruz.  O ATATÜRK çiçeğinin adını biz koyduk zannediyorduk ama bakın gazeteyi aynen okuyorum...

 Gazete haberi şu:“Chicago özel, geçenlerde Vanderbit Üniversitesi profesörlerinden doktor Kirk Landın laboratuarlarında muhtelif ameliyeler neticesinde kırmızı renkte yeni bir çiçek elde edilmiştir Profesör bu yeni çiçeğe isim ararken yanında duran ama Tarsus Kolejinde ATATÜRK’le tanışmış, ondaki tabiat bilgi ve ilgisine hayran olan bir diğer profesör bu çiçeğe ATATÜRK isminin verilmesini önermiştir. Ve bu öneri dünya nebatat dairesine iletilmiş ve ATATÜRK’ün yaptığı çalışmaların anlatıldığı toplantıda oy birliğiyle kabul edilmiştir”.

Yani dünyadaki her ülkede bu çiçek Gazi ATATÜRK adıyla üretiliyor ve satılıyor...Peki başka bir lider varmı diye araştırdım bir çiçeğe adını veren, başka hiçbir lider yok.

Araştırmacı Yazar

Prof.İlknur GÜNTÜRKÜN KALIPÇI'dan alıntı

 

EĞİTİM Mİ ÖNEMLİDİR KARAKTER Mİ?

Padişah vezire sormuş: “Vezir! Eğitim mi önemli karakter mi? Vezir düşünmeden cevap vermiş:-Karakter padişahım.

Padişah memleketin her yerine tellallar çağırtmış.-Duyduk duymadık demeyin en iyi hayvan eğiticisine yüz kese altın diye.E n iyi hayvan eğiticisi padişahın huzuruna çıkarılmış. Padişah hayvan eğiticisine sormuş: -Bir kediye tepsiyle servis yapmayı ne kadar zamanda öğretebilirsin? -Altı ayda öğretirim padişahım.

Altı ay dolmuş, huzura alınmış. Padişah: -Öğrettin mi? -Öğrettim padişahım. Saray erkanı toplanmış, kedi elinde tepsi servis yapmaya başlamış, tam vezirin önüne gelmiş; padişah yine vezire sormuş:

Vezir! demiş -Eğitim mi önemlidir karakter mi? Vezir padişahın sorusuna cevap vermeden önce cebinde hazır tuttuğu fareyi yere bırakmış.

Kedi tepsiyi attığı gibi farenin peşinde koşmaya başlamış. Tabi altı aylık eğitimde boşa gitmiş.

Vezir cevap vermiş.-Karakter padişahım. Önüne bir fare düştüğünde, kedi karakteri gereğini yaptı.

İnsanlarda öyledir; eline bir fırsat geçtiğinde, çıkarı için her şeyi yapan, etrafındakileri harcamaktan tereddüt etmeyen eğitimli eğitimsiz insanların yaptığı gibi...

 

 

Tüm Yorumları Göster (0)