Uluslararası Hukukun İhlali: İsrail'in Gazze'deki Saldırıları ve İnsani Kriz

Liverpool John Moores Üniversitesi ve Boston Üniversitesi'nden hukuk profesörleri, İsrail'in eylemlerinin savaş suçu teşkil ettiğini belirtiyor.

Gazze'de Artan Şiddet ve İnsan Hakları İhlalleri

İsrail'in Gazze'ye yönelik yoğun hava saldırıları devam ederken, bölgedeki iletişim ve internet hizmetleri büyük ölçüde zarar gördü. Saldırılarda can kaybının 9 bin 770'e yükseldiği, tüm hastanelerin çevresinin yoğun şekilde bombalandığı bildirildi. Ayrıca, AA kameramanı Muhammed el-Alul, saldırılarda ailesinden 7 kişiyi kaybetti.

filistin gazze cocuklar katil israil (10)

Uzman Görüşleri ve Uluslararası Tepkiler

"İsrail, sivillere, sivil unsurlara, huzur evlerine ve tıbbi birimlere ayrım gözetmeksizin kasıtlı saldırılar gerçekleştiriyor." - Prof. Dr. Triestino Mariniello

Prof. Dr. Mariniello ve Prof. Susan Akram, İsrail'in sivil nüfusa yönelik saldırılarının ve ablukasının uluslararası hukuka aykırı olduğunu açıkladı. Mariniello, ablukanın toplu cezalandırma olduğunu ve Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından yasa dışı ilan edildiğini belirtti.

Türkiye ve Yunanistan arasındaki yatırımlarda yeni dönem Türkiye ve Yunanistan arasındaki yatırımlarda yeni dönem

filistin gazze cocuklar katil israil (8)

Gazze'de Sivil Hedeflere Saldırılar

Mariniello ve Akram, İsrail'in marketler, mülteci kampları, okullar ve dini alanları da hedef aldığını vurgulayarak, bunların uluslararası insancıl hukuk ve ceza hukuku ihlali olduğunu ifade etti. Sivillerin temel ihtiyaçlara erişiminin engellenmesi de savaş suçu olarak değerlendirildi.

filistin gazze cocuklar katil israil (6)

Uluslararası Ceza Mahkemesi ve BMGK'nın Rolü

Mariniello, UCM Başsavcısının etkili bir soruşturma yürütmesi çağrısında bulunurken, BMGK'nın bu konuda bağlayıcı karar alabileceğini, ancak ABD'nin veto ihtimali nedeniyle bu beklenmediğini belirtti. Ayrıca, İsrail'in soykırım riskine dikkat çeken Mariniello, BMGK'nın etkisiz kalmasını kabul edilemez bulduğunu söyledi.

filistin gazze cocuklar katil israil (1)

Profesör Akram, İsrail'in uluslararası hukuku ağır şekilde ihlal ettiğini, bunun uluslararası toplumun gözleri önünde gerçekleştiğini belirtti. Akram, Gazze'de savaş ve insanlık suçu işlendiğini, sorumluların yargılanması gerektiğini vurguladı.