İnegöl'de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla, İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası’nın (İTSO) düzenlediği "İhracatın Yıldızları" programı Orhan Köfte’nin ikinci şubesinde gerçekleşti. İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası'nın 2023 yılı İhracatın Yıldızları Ödülleri törenine, Dünya Odalar Federasyonu ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, İnegöl Kaymakamı Eren Arslan, İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Yavuz Uğurdağ, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay, siyasi partilerin milletvekilleri, başkan ve yöneticileri ile iş adamları katıldı.

D S C00303 Gencgazete

Açılış konuşmasını İTSO Başkanı Yavuz Uğurdağ gerçekleştirdi. Uğurdağ, katılımlarından dolayı TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'na teşekkürlerini iletti.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'nun Konuşması

Programda konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, İnegöl’ün mobilya ve tekstil sektörlerindeki başarısını vurgulayarak şu ifadeleri kullandı:

“Mobilyanın baş şehri İnegöl'de sizlerin arasında bulunmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Bugün bizleri buluşturan İnegöl Ticaret Sanayi Odamıza teşekkür ediyorum. İnegöl deyince ilk akla hemen Orhan'ın köftesi akla geliyor bir de mobilyası geliyor. Mobilyada zaten İnegöl marka olarak bilinmektedir. Dünya tanıyor, dünyada da hepimiz gurur duyuyoruz İnegöl'ün geldiği noktada. Yine tekstil alanında da İnegöl'ümüz hızla gelişiyor. Ayrıca pek çok kaliteli tarımsal üretim de var burada bizim İnegöl'ümüzde. Adeta ekmeğini taştan çıkartan dünyaya ismini duyuran İnegöl'ün girişim gücüyle yani sizlerle iftihar ediyorum.”

Hisarcıklıoğlu, İTSO'nun ilçe ekonomisine katkılarını ve Yavuz Uğurdağ'ın liderliğini övdü. Hisarcıklıoğlu, “Böyle ekonomik değerlere ihtiva eden İnegöl'de özel sektörümüzü en iyi şekilde temsil eden bir ticaret sanayi dalı bulunmaktadır. Yaklaşık 134 yıllık tarihi geçmişiyle kurumsal yapısıyla inanın kentin kalkınmasına ve zenginleşmesine öncülük etmektedir. Yavuz Uğurdağ başkanımız da müthiş bir azimle ve heyecanla sizler için çalışmaktadır. Avrupa standartlarında da üyelerine İnegöl ticaret sanayi odamız hizmet vermektedir. Akredite bir oda, yani 5 yıldızlı bir oda olarak hizmet vermektedir" dedi.

D S C00325 Gencgazete

Ticaret Merkezi Atağı

İTSO'nun ihracat eksenini geliştirmek için yaptığı çalışmaları anlatan Hisarcıklıoğlu, Chicago ve Miami’deki ticaret merkezleri projelerinden bahsetti.

“Burada biraz önce zaten kendisi de bunu dile getirdi. Chicago'da ticaret merkezimizle birlikte çalışma yapmaktadır. Ayrıca biraz önce ifade ettiği Miami'deki bir merkez açılması noktasında kendisiyle beraber istişarede bulunacağız. O da bünyemizde bulunan tahkim ve arabuluculuk merkezi ile ticarette karşımıza çıkan hukuki itirafları en hızlı şekilde çözmesine yardımcı oluyor.”

D S C00339 Gencgazete

Kaymakam Eren Arslan da İnegöl'ün ihracat başarısından duyduğu gururu dile getirdi. Arslan, "İnegöl üzerine sayın başkanlarımız söylenebilecek her şeyi söyledi. Ben de ülkemiz için katma değer oluşturan, ülkemizin bayrağını dünya üzerinde kurulu neredeyse bütün devletlere taşıyan ihracatçılarımızla gurur duyduğumu ifade etmek istiyorum. Öyle bir şehirde yönetici olmak herkese de nasip olmaz. Ben çok şanslı olduğumu düşünüyorum. Çünkü İnegöl hakikaten tarihten beri müteşebbis gücüyle, üretici gücüyle, yenilikçi gücüyle, ülkemiz için katma değer üretiyor. Ülkemiz için döviz kazandırıyor. Ülkemiz ekonomisine doğrudan katkı sağlıyor. Burada istihdam konusunda her nüfusumuzun neredeyse 3 kişiden biri istihdama katkı sağlıyor, işsizliğin olmadığı ülkeye net döviz geliri sağlayan böyle bir şehirde olmak, burada yönetici olmak hakikaten çok farklı. Bizde bu gücün bize verdiği sorumlulukla çalışmaya hem ticaret odamızla hem yereldeki diğer işbirliği yaptığımız kurum ve kuruluşlarla sanayicilerimize laik bir yönetim sergilemeye gayret ediyoruz. İlçemizde kurulu bulunan 3 Organize Sanayi Bölgesi tam kapasite dolulukla çalışmakta, üretmekte ve yeni sanayi alanlarının genişlemesi noktasında da çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İnegöl bunu yakından takip ediyor. Bu noktada da önemli gelişmeleri kat ettik, inşallah önümüzdeki süreçte sanayicilerimiz için daha nitelikli sanayi alanlarıyla ihtiyaçları karşılamaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

D S C00328 Gencgazete

Ödül Töreni

Konuşmaların ardından, ihracatta başarı gösteren firmaların sahiplerine plaketler verildi. Sektörlerin ihracat şampiyonları, ödüllerini TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'ndan aldı.

D S C00356 Gencgazete D S C00363 Gencgazete

Ödül töreninin ardından İnegölspor Başkanı Abdurrahman Maksutlar tarafından TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu'na,  İnegölspor forması hediye edildi. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay ise TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'na tüm takımdan imzalı Türkiye A Milli Takım forması hediye etti.

Muhabir: Şaban Kılıçcı