Yeni Haftada Altın Fiyatları Ne Oldu? 22 Nisan Güncel Altın Fiyatları Yeni Haftada Altın Fiyatları Ne Oldu? 22 Nisan Güncel Altın Fiyatları

Tayland merkezli CP, dünyanın en büyük piliç üreticilerinden biri olarak kabul ediliyor. Şirket, Türkiye pazarına ilk adımını 1980'lerde attı ve o dönem sadece 30 kişiyle başladığı yolculuğunda büyük bir gelişme kaydetti.

1986 yılında İnegöl'de kurulan ilk yem fabrikasıyla birlikte "CP Standart Gıda San. Ve Tic. A.Ş" adı altında Türkiye'deki faaliyetlerine başlayan CP, o günden bu yana Türkiye'ye 100 milyon doları aşan yatırım yaptı.

Şirketin yıllık yem üretimi 1 milyon 200 bin tonun üzerinde ve bin 200'den fazla kişiye istihdam sağlıyor. Geçtiğimiz ay, CP önemli bir satış gerçekleştirdi. 2010 yılında kurulan ve 19 milyon dolarlık yatırımla 40 bin metrekarelik alanda faaliyet gösteren CP Bilecik İleri İşlenmiş Ürünler fabrikasını kuran şirket, Ocak ayında bu tesisi 30 milyon dolara Aspiliç'e satma kararı aldı.

Aspiliç, 1998 yılında kurulmuş ve bu satın alma ile 2023'teki 80 bin tonluk piliç eti üretimini, 2024 sonunda yeni fabrikalarla birlikte 110 bin ton piliç eti ve 20 bin ton ileri işlenmiş et ürününe çıkarmayı planlıyor. CP'nin ardından Tayland merkezli şirketin yeniden varlık satışına karar verdiği belirtiliyor. Şenpiliç, resmi kurumlara yapılan başvurunun ardından Taylandlı CP Standart Gıda ve Sanayi Anonim Şirketi'ne ait bazı taşınmazları devralma kararı aldı.

Editör: Fırat Çelik