Hastalara özel oruç tutma rehberi sunan Dr. Çınkır, hangi hastalıklara sahip kişilerin oruç tutabileceği ve oruç süresince nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında kapsamlı açıklamalarda bulundu.

Genç Gazete Hangi Hastalıklara Sahip Olanlar Oruç Tutabilir Doktor Bir Bir Saydı (6)

Kimler Oruç Tutabilir?

Dr. Çınkır, Ramazan ayının hastalar için büyük önem taşıdığını belirterek, oruç tutmaya karar vermeden önce mutlaka bir sağlık kontrolünden geçilmesi gerektiğini vurguladı.

Bayramda önünüze getirilen her tatlıyı yemeyin Bayramda önünüze getirilen her tatlıyı yemeyin

Özellikle diyabet hastalarının durumlarının detaylı bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğini, eşlik eden başka hastalıkların varlığının oruç tutma kararını doğrudan etkileyebileceğini ifade etti.

Genç Gazete Hangi Hastalıklara Sahip Olanlar Oruç Tutabilir Doktor Bir Bir Saydı (4)

Sağlıklı Oruç için Beslenme Önerileri

İftarda ve sahurda yeterli su tüketiminin yanı sıra, karbonhidrat alımına dikkat edilmesi gerektiğini belirten Dr. Çınkır, özellikle aniden kan şekerini yükselten gıdalardan uzak durulması gerektiğini söyledi. Bu dönemde tüketilen ekmeğin tam buğday olmasını ve miktarının sınırlandırılmasını önerdi.

“Hipoglisemi atağı geçiren hastaların orucunu bozması gerekiyor."
Genç Gazete Hangi Hastalıklara Sahip Olanlar Oruç Tutabilir Doktor Bir Bir Saydı (5)
Dr. Çınkır, “Özellikle insülin kullanan hastalar, Tip 1, koroner arter hastalığı olanlar ve böbrek hastalığı olanların oruç tutmaması gerekiyor. Ayrıca kan şekeri 300’ün üzerindeyse, hemoglobin a1 c ( Üç aylık şeker ortalaması) düzeyi 8’in üzerinde hastaların oruç tutması uygun olmaz. Oruç tutabilecek durumda da hastalarımız var. Bunlardan oruç tutmak isteyenlere ani şeker düşmesi yapacak, böbrekleri susuz bırakacak ilaçlar kullanılıyorsa bunların değişikliğini yapıyoruz. Bu şekilde oruçlarını tutabilecek olan gruba oruç tutmalarını öneriyoruz. Ama oruç tutanların da mutlaka sahurda ve iftarda su alımına dikkat etmeleri gerekiyor. Hızlı yemek yemeden kaçınmaları gerekiyor. Yemek sürelerini en az 30 dakikaya yaymaları gerekiyor. Öncelikli olarak mümkünse su ve beraberinde çorba ile başlamalarını öneriyoruz. Herkese sevdikleriyle birlikte sağlıklı ve hayırlı bir Ramazan diliyorum” diye konuştu.”

Genç Gazete Hangi Hastalıklara Sahip Olanlar Oruç Tutabilir Doktor Bir Bir Saydı (3)

Oruç Tutarken Karşılaşılabilecek Durumlar ve Önlemler

Dr. Çınkır, oruç tutarken karşılaşılabilecek olası sağlık sorunlarına ve alınması gereken önlemlere de değindi. Hipoglisemi belirtileri gösteren hastaların evde şeker ölçüm cihazı bulundurması ve belirli bir şeker seviyesinin altına düşüldüğünde orucunu bozması gerektiğini vurguladı. Ayrıca, gün içerisinde yeterli sıvı alımının önemine değinerek, kafeinli içecekler yerine su tüketiminin öncelikli olduğunu belirtti.

Genç Gazete Hangi Hastalıklara Sahip Olanlar Oruç Tutabilir Doktor Bir Bir Saydı (1)

Oruç Tutabilecek Hastalar ve Sağlık Önerileri

Dr. Çınkır, belirli sağlık şartlarına sahip bireylerin oruç tutmaması gerektiğini, özellikle insülin kullananlar, koroner arter hastalığı ve böbrek hastalığı olanların risk altında olduğunu belirtti. Buna karşın, sağlık durumu elverişli olan hastalar için, ilaç düzenlemesi yapılarak oruç tutmanın mümkün olabileceğini ifade etti.

Genç Gazete Hangi Hastalıklara Sahip Olanlar Oruç Tutabilir Doktor Bir Bir Saydı (2)

Dr. Çınkır, sağlıklı bir Ramazan geçirmek isteyen herkese, iftarda ve sahurda dengeli beslenme, yavaş yemek yeme ve bol su tüketme önerilerinde bulunarak, herkesin sevdikleriyle birlikte hayırlı bir Ramazan geçirmesini diledi.

Genç Gazete Hangi Hastalıklara Sahip Olanlar Oruç Tutabilir Doktor Bir Bir Saydı (7)

Editör: AYHAN BAYRAKTAR