Gümrükte yakalandı

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde, Esendere Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri, İran uyruklu bir vatandaşı 2 çuval Hakkari soğanını (Allium rhetoreanum-Nab.) yurt dışına çıkarmaya çalışırken yakaladı. Bu olay, doğayı tahrip eden kaçakçılık faaliyetlerine karşı alınan önlemlerin önemini bir kez daha gözler önüne serdi.

Genc Gazete Hakkari Sogani Iranli (3)

İhbar geldi

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün yaptığı açıklamaya göre, ihbar üzerine harekete geçen Yüksekova DKMP Şefliği ekipleri, Esendere Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü personeliyle birlikte yürüttükleri operasyonda, İran uyruklu bir kişinin yanında bulunan iki çuval Hakkari soğanını yurt dışına çıkarmaya çalıştığını tespit etti. Bu bitkilerin yumrularıyla birlikte doğayı tahrip ederek toplandığı belirlendi ve tüm bitkilere el konuldu.

Genc Gazete Hakkari Sogani Iranli (2)

Çimlenecek durumda olanlar kurtarıldı

“Bitkilerin yumrularıyla birlikte ve yumrusuz olarak doğayı tahrip ederek toplandığı belirlenmiş ve tüm bitkilere Yüksekova DKMP Şefliği tarafından el konulmuştur.”

El konulan bitkilerin çimlenebilecek durumda olanları, Dr. Öğr. Üyesi Muzaffer Mükemre eşliğinde Yüksekova Dağlıca bölgesinde uygun habitatlara ekildi. Soğansız örnekler ise bilimsel çalışmalarda kullanılmak üzere Hakkari Üniversitesi Yüksekova Meslek Yüksekokulu Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü'ne teslim edildi.

Genc Gazete Hakkari Sogani Iranli (4)

Rekor Para Cezası verildi

“Biyoçeşitliliği tahrip etmek suçundan 3 kişiye toplamda 1 milyon 161 bin 423 TL idari para cezası verilmiştir. Kişi başına düşen ceza miktarı 387 bin 141 TL olarak belirlenmiştir.”

Kaynak: İHA