Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yapılan oylamada, Filistin'in Birleşmiş Milletler (BM) üyeliğinin tekrar gündeme alınmasının ve Filistin'e daha fazla hak tanınmasının talep edilmesinin ardından bir açıklama yaptı.

Bakan Tunç, 143 ülkenin evet oyuyla kabul edilen karar tasarısının, Filistin’e yönelik destek ve bağımsızlık yolunda atılan önemli bir adım olduğunu vurguladı.

Genç Gazete Abd'de Üniversiteler Filistin Için Ayakta (2)

BM Genel Kurulu'nda Filistin kararı

Bakan Tunç, konuşmasında Filistin'in BM'de gözlemci statüsünden tam üyeliğe geçiş sürecindeki önemi ve bu sürece destek veren ülkelerin rolüne değindi. Türkiye’nin yanı sıra 80'e yakın ülkenin desteklediği ve 143 ülkenin oylamada evet dediği bu karar, Filistin halkının bağımsızlık ve insan onuruna yakışır bir yaşam sürdürebilmesi için büyük önem taşıyor.

Dünyanın En Pahalı Kahvesi Kopi Luwak! Dünyanın En Pahalı Kahvesi Kopi Luwak!

Filistin2

İsrail'in İnsan Hakları ihlallerine artık dur denilsin

Adalet Bakanı ayrıca İsrail’in Gazze ve Refah bölgesindeki saldırılarına ve bu saldırılar sonucunda yaşanan insanlık dramına dikkat çekti. İsrail'in uluslararası hukuku ihlal ettiğini ve savaş suçları işlediğini belirten Tunç, uluslararası toplumdan İsrail’e karşı somut adımlar atılmasını talep etti.

Bakan Tunç: “Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun, Filistin'in BM üyeliğinin BM Güvenlik Konseyi'nde tekrar görüşülmesi ve gözlemci statüsünde olan Filistin'e bazı ilave haklar tanınmasını talep eden karar tasarısını kabul etmesi özgür Filistin için önemli bir adımdır. Ülkemizin yanı sıra 80'e yakın ülkenin ortak sunucusu olduğu karar tasarısının 143 evet oyuyla kabulü, Birleşmiş Milletler üyesi ülkelerin 7 Ekim’den bu yana işgalci İsrail tarafından soykırıma uğrayan Filistin’e desteğini göstermesi açısından önemlidir. 1967 sınırları temelinde bağımsız Filistin devletinin varlığı kabul edilmelidir. Filistin halkı kendi ata yurtlarında, insan onuruna yakışır şekilde yaşamalıdır”
Filistin Tepki Ogretmen
“Gazze ve Refah bölgesinde çocuk, kadın, sivil demeden 35 bin Filistinliyi öldüren, 78 binden fazla Filistinliyi yaralayan İşgalci İsrail’e karşı uluslararası mekanizmalar artık gereğini vakit kaybetmeden yapmalıdır. İnsan haklarını yok sayan, uluslararası hukuku görmezden gelen, savaş suçu işleyen ve soykırım yapan İsrail’in saldırıları son bulmalıdır. İsrailli yetkililer Uluslararası Ceza Mahkemesi huzuruna çıkarılmalı, gereken ceza verilmelidir. İşgalci İsrail Devletinin Uluslararası Adalet Divanınınca verilen tedbir kararına uyması sağlanmalıdır. Türkiye olarak, Filistinli kardeşlerimizin haklı davalarında yanlarında olmaya, dünyada adaleti ve hakkaniyeti savunmaya devam edeceğiz” dedi

FİLİSTİN İSRAİL COCUK 20 (1)

Bu süreçte, İsrail’in uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmesi ve Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne hesap vermesi gerektiğine dair çağrılar da yapılmıştır. Bakan Tunç, Türkiye'nin her zaman Filistinli kardeşlerinin yanında olacağını ve adaletin savunucusu olarak hareket edeceğini ifade etti.

Kaynak: İHA