BUYSAD Başkanı Coşkun Dönmez, kaydettiği, dernek üyesi firmalardan farklı verilerle menülerde kullanılan hammadde fiyatlarının yüzde 29,7 oranında arttığını ifade etti. Dönmez, bu maliyetleri yansıttıklarını ancak Haziran ayındaki fiyatları güncelleyeceklerini belirtti. Dönmez, "Ekmek ve salata bar hariç dört kap yemek fiyatımız en az 100 lira olacak. Bunun altında maliyet bu işi sürdürmek bizim mümkün değil" dedi.

Esnaf Lokantalarında Fiyatlar Yükseldi

Coşkun Dönmez, esnaf lokantalarında bir tas çorbanın 100 liraya çıktığını, buralarda bir öğün yemek için 350 ile 500 lira arasında bedel ödendiğini belirtti. Dönmez, 100 liranın altında dört kap yemek satmanın imkansız olduğunu vurguladı. Tencere enflasyonundaki artışın ağırlıklı olarak kırmızı ve beyaz et ile süt ve süt ürünlerinden kaynaklandığı ifade eden Dönmez, "Maalesef Ramazan ayı öncesinden başlayan Kurban Bayramı'na kadar hayvansal gıda hammaddesi fiyatları çok arttı. Ramazan ayı nedeniyle endüstriyel yemek firmaları olarak fiyatlandırıldık. Ancak artarak daha fazla baş edemeyiz" dedi.

Bursa'da kaçan boğa ortalığı birbirine kattı Bursa'da kaçan boğa ortalığı birbirine kattı

Endustriyel Yemek Sektorunden Hayati Uyarilar

Okul Yemeklerinde Menü Fiyatı Güncellenmeli

Coşkun Dönmez, Milli Eğitim Bakanlığı'nın 1 Ocak'tan itibaren devlet okulları için dört kap yemek fiyatını 52 lira olarak açıkladığını belirterek, bu fiyatın da güncellendiğini söyledi. 52 liradan hizmet vermenin artık imkansız hale geldiğini ve bu fiyatın maliyetinin altında olduğunu vurgulayan Dönmez, "Meslektaşlarımız yıllık anlaşma gereği bu fiyattan satış yapmak zorundalar. Okulların kapanmak üzere olduğu şu günlerde zararına da olsa hizmetimizi aksatmadık. Ancak yeni eğitim ve öğretim bu indirimlerle devam ediyor Milli Eğitim Bakanlığı'nın güncel maliyetlerin göz önünde bulundurularak fiyatlandırılmasını istiyoruz" dedi.

Kaynak: www.bursahakimiyet.com.tr