Depreme dayanıklı değil diye tahliye edilmişti

Bursa'da risk taşıdığı belirlenen 15 Temmuz İlkokulu, deprem tedbirleri gereğince 6 Mart 2023 tarihinde tahliye edildi. Yaklaşık 960 öğrenci farklı okullara nakledilirken, bu süreçte yaşanan mağduriyetler velileri eylem yapmaya itti. Güçlendirme çalışmalarının 2024 eğitim yılına kadar tamamlanacağı söylenmesine rağmen, okulda henüz bir çivi dahi çakılmadı. Veliler, çocuklarının eğitim hakkının geri verilmesi için yetkililere seslendi.

Bursa'da Özlüce Tepe ve Dağ Yolu'na polis baskını Bursa'da Özlüce Tepe ve Dağ Yolu'na polis baskını

Genç Gazete Bursa'da Tahliye Edilen Okulda (2)

Velilerden Eylem: "Çocuklarımızın Hakkını Geri İstiyoruz"

Nilüfer ilçesi Beşevler Mahallesi'nde bulunan 15 Temmuz İlkokulu'nun tahliye edilmesiyle, yaklaşık 960 öğrenci çevredeki diğer okullara nakledildi. Bu durum, hem nakledilen öğrencileri hem de diğer okullarda eğitim gören öğrencileri zor durumda bıraktı.

Genç Gazete Bursa'da Tahliye Edilen Okulda (3)

Öğrenciler ve Veliler Maddi Manevi Zorluk Yaşıyor

“Öğrencilerimiz ve aileleri maddi manevi zorluklar içerisinde 2023 yılı eğitimini tamamlamıştır. 4 bin öğrenci ve aile maddi manevi zor durumda bırakılmıştır.”

15 Temmuz İlkokulu velilerinden Zehra Ayhan, öğrencilerin nakledildiği okullardaki şartların zorluklarına dikkat çekti. Nakil edilen öğrenciler, sabahın erken saatlerinde ders başı yapmak zorunda kaldı ve öğle arası teneffüsleri kısaltıldı. Veliler ise servis desteği alamadıkları için ekonomik olarak zorlandı.

Genç Gazete Bursa'da Tahliye Edilen Okulda (4)

Yetkililere Çağrı: "Eğitimde Fırsat Eşitliği Sağlanmalı"

“Yetkililer 1 buçuk yıldır çekilen bu sıkıntılı süreci bir yıl daha öteleyip bizi beklemeye mahkum etmişlerdir. Eğitimde fırsat eşitliği hani tüm çocukların hakkıydı?”

Veliler, çocuklarının eğitim hakkının korunması ve okulun bir an önce güçlendirilerek tekrar eğitime açılması için yetkililere sesleniyor. 15 Temmuz İlkokulu’nun güçlendirme çalışmalarının başlamaması, veliler arasında büyük hayal kırıklığı yarattı. Veliler, çocuklarının eğitim ve öğretim yuvası olan okullarına dönmelerini talep ediyor.

Genç Gazete Bursa'da Tahliye Edilen Okulda (5)

"16 Aydır Süren Belirsizlik Sona Ersin"

“16 aydır çeşitli bürokratik engellerden dolayı çözüme kavuşturulamayan güçlendirme süreci halen başlatılmamıştır. Güçlendirme işlemlerinin bir an önce yapılması ve tekrar aynı binada okulumuzun açılmasını istiyoruz.”

Veliler, okullarının güçlendirme sürecinin bir an önce başlamasını ve 15 Temmuz İlkokulu’nun 9 Eylül 2024 tarihinde eğitim ve öğretime açılmasını talep ediyor. Çocuklarının hakkı olan uygun binada eğitim görmelerini isteyen veliler, yetkililerden bu konuda somut adımlar bekliyor.

Genç Gazete Bursa'da Tahliye Edilen Okulda (6)

Kaynak: İHA