Bursa'nın tarihi kalbinde bulunan Ulu Cami, kendine has bir yenilenme hikayesiyle gündemde. Cami içerisindeki özel müze bölümünde sergilenen ve Osmanlı döneminden kalma Kabe kapısı örtüsü, kapsamlı bir restorasyon sürecinin ardından ziyaretçilere yeniden açıldı.

Bu tarihi eserin restorasyonu, tarihi dokunun korunması ve kültürel mirasın yaşatılması açısından büyük önem taşıyor.

Genç Gazete Bursa Ulu Cami'deki Kabe Kapısı Örtüsünün Bakımı Tamamlandı (1)

Sezai Karakoç'un Mona Roza'sı mezun olduğu okulda muhafaza ediliyor Sezai Karakoç'un Mona Roza'sı mezun olduğu okulda muhafaza ediliyor

Tarihi Eserin Yeniden Doğuşu

Restorasyon Sürecinin Ayrıntıları

Kabe kapısı örtüsü, yıpranan püskülleri ve tekstil yapısındaki hasarlar nedeniyle özel bir bakıma tabi tutuldu. Tarihi tekstil uzmanı Levent İnan önderliğinde yapılan restorasyon süreci, örtünün orijinal görünümünü koruyarak modern tekniklerle onarılmasını içeriyor.

Genç Gazete Bursa Ulu Cami'deki Kabe Kapısı Örtüsünün Bakımı Tamamlandı (2)

Yayılan Yanlış Bilgilere Karşı Açıklama

"Püsküllerin çalındığına dair iddialar asılsız. Yıpranma ve düşme sonucu Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından koruma altına alındı ve onarıldı."
Genç Gazete Bursa Ulu Cami'deki Kabe Kapısı Örtüsünün Bakımı Tamamlandı (10)
"Batı girişinde 'Vav'ın yanında asılı olan Kabe kapı örtüsünün püskülleri zamanla yıpranmış ve düşmüştü. Daha sonra Vakıflar Bölge Müdürlüğü bunu koruma altına aldı. Bunu yapabilecek ustayı aradık. Vakıflar Bölge Müdürlüğümüzün çalışanlarının da hazır bulunduğu, maliyetini de derneğimizin karşılamasıyla buradaki püsküllerimiz, o tarihi emanet yine eskisi gibi koruma altına alındı. Halkımızın ziyaretine sunuldu." - Hilmi Şanlı, Bursa Ulu Cami Onarım Donatım ve Bakım Derneği Başkanı
Genç Gazete Bursa Ulu Cami'deki Kabe Kapısı Örtüsünün Bakımı Tamamlandı (5)
Osmanlı padişahlarından Yavuz Sultan Selim'in halifeliğini ilan etmesinin ardından Ulu Cami'de 500 yılı aşkın süredir sergilenen Kabe Örtüsü bakımdan geçti.
Genç Gazete Bursa Ulu Cami'deki Kabe Kapısı Örtüsünün Bakımı Tamamlandı (8)

"Uzun süre eserin iyileştirilmesi üzerine çalıştık. Sonra lazer tekniği kullandık çünkü teller artık çok fazla kırılgandı. Özellikle İtalya'da çok kullanılan bir yöntem vardır; metal alanlarda lazer tekniği. Bu lazer tekniği aslında sadece Vatikan Müzesi'nde bile 10 cihazın çalıştığı nadir eserler üzerinde kullanılan, sadece renk tanıyan, tekstil eserine bir zararı olmayan bir yöntemdir. 2012'den beri müze vitrini içinde sergilendi. Şu anki çalışmamızda ufak bir fiziksel temizlik yaptık. Arkadaşlarımızla vitrinimizi açtık. Hem vitrinimizin bakımlarını yaptık hem de bu sırada tekstil üzerinde temizliklerimizi yaptık. Vakumla, ufak tefek tozlarımızı aldık. Birtakım metal üzerinde tozdan kaynaklanan matlaşmalar vardı, onları sildik, eski haline getirdik. Düşen püskülleri onarıp yerine diktik." Levent İnan

Genç Gazete Bursa Ulu Cami'deki Kabe Kapısı Örtüsünün Bakımı Tamamlandı (6)

Teknik Detaylar ve Yenilikçi Yaklaşımlar

Levent İnan, Kabe kapı örtüsünün nadir bir eser olduğunu ve restorasyonda lazer tekniği gibi yenilikçi yöntemlerin kullanıldığını belirtti. Bu teknik, eserin dokusuna zarar vermeden onarım yapılmasını sağlıyor.

Genç Gazete Bursa Ulu Cami'deki Kabe Kapısı Örtüsünün Bakımı Tamamlandı (7)

Editör: AYHAN BAYRAKTAR