Gezeravcı uzayda pür dikkat çalışıyor Gezeravcı uzayda pür dikkat çalışıyor

Beynin Gece Yolculuğu

Uyanıkken ve hareket halindeyken farklı beyin dalgaları yayılırken, uykuya daldığımızda beyin dalgalarımız nasıl değişiyor ve bu değişiklikler sağlığımızı nasıl etkiliyor? İşte uykunun bilinmeyen dünyasına dair ilginç bilgiler.

Genç Gazete Rüyaları Kontrol Etmeye Çalışıyorlar Yapay Zeka'dan Rüya Hamlesi (2)

Uykunun Evreleri ve Beyin Dalgalarının Dansı

Alfa ve Beta: Uyanıklığın Dalga Boyları

Elektroensephalograf  isimli bir cihaz insan başına  bağlarsa, o insanın yaydığı beyin dalgaları
ölçülebilir. Uyanık ve hareketsiz durumdaki bir insanın beyni, saniyede 10 kez salınım yapan 'alfa' dalgaları yayar. Hareketli bir insanın beyni ise, salınımı iki kez fazla olan 'beta' dalgaları yayar.

Beyin, uyanık ve hareketsiz bir durumda,  alfa dalgaları; hareket halindeyken ise beta dalgaları yaymaktadır. Bu dalgalar, beynimizin uyanıklık durumunu yansıtır ve gün içindeki aktivitelerimizi yönlendirir.

Genç Gazete Rüyaları Kontrol Etmeye Çalışıyorlar Yapay Zeka'dan Rüya Hamlesi (3)

Teta ve Delta: Uykunun Derinliklerine Yolculuk

Uyku sırasında, beyin teta ve delta dalgaları gibi daha yavaş dalga boylarına geçiş yapar. Bu dalgalar, uykunun derinleştiği ve en dinlendirici evrelerini simgeler. Özellikle delta dalgaları, en derin uyku evresinde dominant hale gelir.

Uyku sırasında  beyin, salınımları çok daha az olan iki tür dalgayı, teta ve delta dalgalarını yayar. Teta dalgalarının salınımı saniyede 3.5 ila 7 arasındadır. Delta dalgalarının salınımı da saniyede 3.5'tan azdır.
İnsanın uykusu derinleştikçe, beyin dalgaları da yavaşlar. İnsanda en derin ve uyandırılmasının en zor olduğu uyku zamanında, beyin artık 'delta' dalgaları yaymaya başlamıştır.
Genç Gazete Rüyaları Kontrol Etmeye Çalışıyorlar Yapay Zeka'dan Rüya Hamlesi (5)

REM Uykusu: Rüyaların Sahnesi

REM; İngilizce'deki 'Hızlı Göz Hareketleri' kelimelerinin baş harflerinden oluşmuş bir kavramdır.

REM uykusu, bir gecede birkaç kez gerçekleşir ve bu safhada beyin dalgaları uyanıkkenki kadar hızlanır. Bu evre, rüyaların görüldüğü ve fiziksel olarak en çok hareketin gözlendiği aşamadır.

REM uykusu sırasında, rüyalar canlı ve hatırlanması kolay olur. Bu evre, gece uykusunun en renkli ve en hareketli parçasıdır.
Bir insanı REM uykuları sırasında seyrederseniz, gözlerinin öne ve arkaya hızla titrediğini görürsünüz. REM uykusu safhasında  insanların  bir kısmında, kollarda, bacaklarda ve yüz kaslarında seğirmeler  görülebilir.
Rüya REM uykusu safhasında olur. Bu safhadaki bir insanı uyandırırsanız,
rüyasını çok canlı olarak hatırlar ve anlatabilir.

Genç Gazete Niçin Uyuyoruz, Hiç Uyumayan İnsan Var Mı İşte Uykunun Sırrı (7)

Uyku Kalitesini Etkileyen Faktörler

Uyku kalitesi; alkol tüketimi, uyku ilaçları ve yaşam tarzı gibi faktörlerle doğrudan ilişkilidir. Sağlıklı bir uyku için, REM ve REM dışı evrelerin dengeli bir şekilde yaşanması önemlidir.

Sağlıklı bir uyku düzeni için her gün aynı saatte yatıp kalkmak, alkol ve uyku ilaçlarından kaçınmak gerekmektedir.

Uyku, sadece bir dinlenme süreci değil, aynı zamanda vücudumuzun ve zihnimizin yenilendiği, onarıldığı ve güçlendiği bir zaman dilimidir. Bu gizemli süreci daha iyi anlamak, sağlıklı bir yaşam için önemli adımlardan biridir.

Düzenli bir uyku için insan her zaman aynı saatte yatmalı, hafta sonları veya tatil günlerinde de aynı saatte uyanmalıdır.

Genç Gazete Niçin Uyuyoruz, Hiç Uyumayan İnsan Var Mı İşte Uykunun Sırrı (6)

Hazırlayan: Ayhan Talha Bayraktar

Editör: TUNCAY ŞENTÜRK