3-598

"DAHA DA HIRSLANDIM"

Bartın Sanat Tarihi Bölümü’nü kazanan 68 yaşındaki Zekeriya Yetkin, “Geçen yıl üniversite sınavına girdim, başarılı olamayınca daha da hırslandım. Bu yıl tekrar sınava girdim ve Bartın Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nü kazandım” dedi.
İzmir’de matbaacılık işi yapan Zekeriya Yetkin (68), eski Başbakan Binali Yıldırım’a benzerliğiyle birçok kez gündeme gelmişti. Yetkin, bu kez de gündeme üniversite okuma aşkıyla geldi. Bu sene girdiği üniversite sınavında iyi bir sonuç alarak Bartın Üniversite Sanat Tarihi Bölümü’nü tutturan Yetkin, “Mutluyum sevinçliyim. Çocuklarımda beni çok destekledi. Onlar olmasa bu kadar olmazdı” dedi.


“Babamın okutma imkanı yoktu”


Fakir bir ailenin çocuğu olduğunu söyleyen Yetkin, “Babamızın bizi okutma imkanı yoktu. Mesleğe atıldık, o zamanlarda mesleğinizin olması bileğinizde altın bilezik gibiydi. Daha sonra matbaacılıkta devam ettim. Zaman geçti büyüdük ve çoluk çocuğa karıştık. Okuma isteği içimden hiçbir zaman eksik olmadı. İki çocuğum var onları evlendirdim. Sonra içimde kalan okuma isteğini tekrar gözden geçirdim ve açık öğretime kayıt oldum. Orta birden başladım ve bir yılda ortaokulu bitirdim. Daha sonra liseye kayıt oldum. Liseyi de 3.5 senede bitirdim. Kendime dedim ki ‘Ben neden üniversite sınavına girmeyeyim?’ Geçen yıl sınava girdim. Fakat başarılı olamadım ve bu beni daha da hırslandırdı. Bu sene tekrar sınava girdim ve Bartın Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nü kazandım. Mutluyum sevinçliyim. Çocuklarımda beni çok destekledi. Onlar olmasa bu kadar olmazdı. Yoluma devam edeceğim” şeklinde konuştu.

2-937

“Kazanmayı beklemiyordum”


Tercih yaparken hocasından ve iki üniversite bitiren kızından destek alanYetkin, “Bu kadar genç beynin içinde kazanmayı pek beklemiyordum. Fakat böyle değilmiş insan çalışınca başarı da geliyor. Ben burada akşama matbaa işinde çalışıyorum. Akşam evime gidiyorum. Geç saatlere kadar ders çalışıyorum. Başarılı olmak için ne gerekiyorsa fazlasını yapmaya çalıştım. Başardığım için de çok mutluyum” dedi.

Çamaşır Makinenizin Uzun Ömürlü Olması İçin 1 Çay Bardağı Kireç Yetiyor! Çamaşır Makinenizin Uzun Ömürlü Olması İçin 1 Çay Bardağı Kireç Yetiyor!

AW015864_05