Yüzün ön kısmı, yanaklar, alın ve göz arkasındaki ağrı sinüzit habercisi diyen Hızlı; Bütün baş ağrıları sinüzit belirtisi değildir. Bazen migren ve gerilim tipi nörolojik baş ağrıları sinüzit ağrılarını taklit etmektedir. Genellikle yüzün ön kısmında (yanaklar, alın ve göz arkalarında) bu ağrı hissedilmektedir. Bu tip baş ağrıları sabahları şiddetli olup, gün içi azalma eğilimi göstermektedir. Baş hareketleriyle özellikle başı öne eğmekle artış daha fazla olmaktadır ve ısı değişiminde (sıcak ortamdan soğuk ortama geçildiğinde) ağrının şiddeti değişiklik gösterebilmektedir diye konuştu.
SİNÜZİT TEDAVİ EDİLMEDİĞİNDE…
Akut sinüzitler tedavi edilmediğinde daha ciddi rahatsızlıklara yol açabileceğini belirten Hızlı Örneğin astım atakları tetiklenebilir. Uygun tedavi edilmediklerinde ise kronik sinüzite, enfeksiyonun beyin zarlarına ulaşmasıyla menenjite, iltihabi durum göze ulaştığında görme problemlerine, göz hareket bozukluklarına ve özellikle çocuklarda ortaya çıkan orta kulak iltihaplarına neden olabilmektedir. diye konuştu.
ODA HAVASINI NEMLİ TUTUN
“Üst solunum yolları enfeksiyonları azaltıldığında sinüzit gelişimi de buna bağlı olarak azalır” diyen Op. Dr.Cem Hızlı; Grip ve nezle gibi üst solunum yolları enfeksiyonlarından korunarak, sinüzitin gelişim riski azaltılmaktadır. Bu nedenle grip şikayetleri olan insanlarla yakın temastan uzak durmak, sık sık el yıkamaya özen göstermek sinüzit gelişim riskini azaltmaktadır. Altta yatan alerjik problemler varsa tedavi edilmesi gerekmektedir. Burun içini tahriş eden sigara gibi kimyasallardan uzak durmak enfeksiyon riskini azaltmaktadır. Oda havasının nemli tutulmasını sağlamak da sinüzit rahatsızlığını engellemede yardımcı olmaktadır. dedi.
OKYANUS SULARI KULLANILABİLİR
Hızlı, tedavi için şu önerilerde bulundu: Tedavideki en önemli noktalardan birisi, burun temizliğidir. Doktorunuzun önerisi ile burun temizleme solüsyonları ve okyanus suları kullanılabilir. Her sinüzit düşündüren rahatsızlıkta antibiyotik kullanılmamalıdır. Virüs ve mantarlara bağlı sinüzitlerde antibiyotikler etkisiz kalmaktadır. Bakterilere bağlı gelişen sinüzitlerin de büyük kısmı antibiyotik kullanmadan vücut direnci ile ortadan kalkmaktadır. Enfeksiyon şiddetli ve uzun süreli ise antibiyotik kullanımı önerilmektedir. Altta yatan alerjik problemler varsa tedavi edilmesi gerekmektedir