AW000252_06BABASI 40 YIL ÖNCE DİKMİŞ

Ordu, Altınordu ilçesine bağlı Eyüplü Mahallesi’nde yaşayan 64 yaşındaki emekli öğretmen Necmettin Usta, 11 yıl önce baba ocağının yanına bir ev yapmaya karar verdi. Babasının, yaklaşık 40 yıl önce diktiği kiraz ağacının yanına ev yapmaya karar veren Necmettin Usta, hayatını kaybeden babasının diktiği kiraz ağacını kesmeye kıyamadı.

Bursa’nın göbeğinde felçli adam sokakta yatıyor! Kamu kuruluşları sessiz! Bursa’nın göbeğinde felçli adam sokakta yatıyor! Kamu kuruluşları sessiz!

AW000252_03

EVE ZARAR DEDİLER DİNLEMEDİ

Şuan 25 metreye ulaşan 40 santimetre çapındaki kiraz ağacının, evinin balkon kısmına gelecek şekilde evinin planlamasını yapan Necmettin Usta, ustaların ve vatandaşların ‘bu şekilde eve zarar’ demesine rağmen evini inşa etti. Yaklaşık 11 yıl önce inşaatını tamamlayan Necmettin Usta, ‘baba yadigarı ve evimin bir ferdi’ dediği kiraz ağacının bakımını ve sulamasını da yapıyor.

AW000252_01

“2012 yılında ev yapmayı planladığımda burada evi yaparken rahmetli babamın diktiği bir kiraz ağacı vardı. Ustalarımız bunu kesmemi söylediler ve ben de kesmeyeceğimi söyledim ve evi ağaca göre ayarladık. Ben bir eğitimciyim, ağacı kesmek kolaydır ama yaşatmak zordur” diye konuştu.

AW000252_04

YALOVA'DA TAŞINAN KÖŞK GİBİ

Atatürk’ün Yalova’da bir çınar ağacı yüzünden köşkü taşıttığını hatırlatan Usta, “Ben de bu nedenle ağacın yaşamasını istedim ve yaşamaya da inşallah devam edecek. Ağaç kimi zaman olukları dolduruyor ama her güzelliğin bir zahmeti olacak, yapmak zorundayım. Kolay yolu seçmedim, zor olana karar verdim. Ağaç kurumadığı sürece evimizin sembolü olacak. Her gün sulama yapıyorum, budama ve gerekli bakımlarını yapıyorum, kışın üzerindeki karları atıyorum” şeklinde konuştu.

AW000252_05

Evin balkonundan geçen ağacı ilk kez görenlerin şaşırdığını da söyleyen Necmettin Usta, insanların eve zarar verip-vermediğini sorduklarını ifade ederek, “İnsanoğlu olarak doğayı kirletmek yerine korumak zorundayız” dedi.