Anne-baba olmak oldukça keyifli, heyecan verici bir yolculuktur. 9 ay süren bir bekleyişin ardından miniğiniz eve gelecek ve artık o evin yeni sahibi oluyor. Ebeveynler için asıl zorlayıcı yolculuk ise onun eve gelişinin ardından başlar. Çünkü bebeğiniz evinizin tüm kurallarını en baştan kendine göre koyacak, tüm hayatınızın merkezine kendisini yerleştirecek ve bundan sonraki tüm yaşamınızın yol haritasını kendisi belirliyor. Tüm bunları göz önünde bulundurduğunuzda, kendinize ve eşinize zaman ayırmak eskisi kadar kolay olmuyor.

Ebeveyn Olmaya Hazır Olup Olmadığınıza Karar Verin


Minicik bir bebeğin ailenize katılma düşüncesi sizi heyecanlandırıyor olabilir. Etrafınızdaki pek çok çift gibi siz de anne-baba olmak isteyebilirsiniz. Ebeveynliği her yönüyle düşündüğünüzden emin olmalısınız. Yani anne-baba olmanın ailenize katılacak küçük sevimli bir bebekten çok daha fazla şey ifade ettiğinin gerçekten farkında olmalısınız.


Uykusuz gecelere, bir süreliğine yalnızca ona odaklı yaşamaya, bebek sahibi olmanın aynı zamanda hayatınız boyunca düşünmeniz gereken bir kişi olacağı anlamına da geldiğine, onu bütün planlarınıza dahil etmek zorunda olacağınıza ve daha pek çok farklı şeye hazırlıklı olmalısınız.

Hakiki balın sırlarını paylaşıyoruz; Gerçek balı sahte baldan ayırt etmenin 8 yolu Hakiki balın sırlarını paylaşıyoruz; Gerçek balı sahte baldan ayırt etmenin 8 yolu

Sağlıklı Yaşam Tarzı Belirleyin


Şimdiye kadar mutfağınızı abur cuburlarla, hazır yiyeceklerle, gazlı içeceklerle ve benzerleriyle doldurmuş olabilirsiniz. Ama anne-baba olmaya kararlıysanız, kötü beslenme alışkanlıklarına veda etmeniz gerektiğini de bilmelisiniz. Ailenize katılacak ve bundan sonra en değerliniz olacak birey için sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazanmanız gerekiyor.


Yani hayatınızdaki en kıymetli varlık için o dünyaya gelmeden önce sağlıklı yaşam tarzını benimsemelisiniz. Bu, sadece hamilelik sürecinde değil, aynı zamanda çocuğunuz büyüdükçe ona sağlıklı beslenme alışkanlıkları öğretmek için de önemlidir. İyi bir beslenme alışkanlığı, çocuğunuzun sağlıklı gelişimine katkıda bulunur ve ailede sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek, birlikte kaliteli zaman geçirmenin bir yolu olabilir.

Öfkenizi Kontrol Altına Almalısınız


Anne-baba olmadan önce öfkenizi kontrol altında tutmayı da öğrenmeniz gerekiyor. Henüz ebeveyn olmamışken, öfkenize hâkim olamıyorsanız, anne-baba olduktan sonra bu konuda hiç başarılı olamazsınız. Hamilelik sürecinin hem kadın hem de erkek için zor yönleri olduğunu bilinmelidir. 
Yeni doğan bebeğin bakımı, çiftlerin arasında yaşanan tartışmalar, tecrübesizliğin yarattığı panik halleri ve daha pek çok konuda sinirlerinize hâkim olabilmek için öfkenizi kontrol altında tutmayı öğrenmelisiniz. 

Editör: Fırat Çelik