Biden yönetimi, ABD'nin enerji ve teknoloji sektörünü güçlendirmek amacıyla önemli bir adım attı. Bipartisan Altyapı Yasası'nın bir parçası olarak duyurulan bu girişim, ABD'nin pil üretim endüstrisini desteklemek ve enerji bağımsızlığını artırmak amacıyla hayata geçiriliyor.

İsrailli esir Yarden Bibas: "Netanyahu, karımı ve çocuklarımı öldürdün” İsrailli esir Yarden Bibas: "Netanyahu, karımı ve çocuklarımı öldürdün”

Yeni Fon Paketi ile Pil Üretimi ve Geliştirilmesine Odaklanılıyor

3,5 milyar dolarlık bu dev fon, özellikle pil üretimi ve geri dönüşümü, pil hammaddelerinin çıkarılması ve geliştirilmesi gibi alanlara odaklanacak. İlk başvuruların 9 Ocak 2024'e, tam başvuruların ise 19 Mart 2024'e kadar Enerji Bakanlığı'na (DOE) iletilmesi gerekiyor. DOE, bu inisiyatif için dört farklı finansman turu düzenleyecek ve Ağustos 2024'te ilk turda desteklenmeye değer projeleri açıklayacak.

Hangi Alanlara Yatırım Yapılacak?

Fonun odaklandığı alanlar arasında lityum çıkarma operasyonları, pil öncülleri için silan gazı üretimi ve nadir toprak metalleri çıkarılması gibi pil tedarik zincirinin çeşitli alanları bulunuyor. Ayrıca yeni nesil katı hal bataryaları ve bileşenleri de bu fon ile destekleniyor. Hem pilot projeler hem de ticari ölçekteki projeler için başvurular kabul edilecek.

Bu önemli yatırım, ABD'nin temiz enerji teknolojileri ve sürd