ABD'nin Florida eyaleti Valisi Ron DeSantis, çocukların sosyal medyaya erişimini kısıtlamayı amaçlayan yasa tasarısını imzaladı.

DeSantis, 14 yaşından küçük çocukların sosyal medya hesabı açmalarını yasaklayan, 14-15 yaşındaki çocukların ebeveynlerinin onayını alarak hesap açmalarına izin veren yasaya ilişkin açıklama yaptı.

Vali DeSantis, sosyal medyanın çocuklara depresyon, kendine zarar verme ve intihar gibi çeşitli yollarla zarar verdiğini ifade etti.

14 Yaş Altına Sosyal Medya Yasağı Geldi!2

Tasarı ile birlikte sosyal medya platformlarında 14 yaşın altındaki çocukların hesap açması engellenecek, mevcut hesaplar silinecek. 

14-15 yaş grubuna ait hesapları derhal silmeyen şirketlere bu çocuklar adına dava açılabilir ve her biri 10 bin dolara kadar tazminat ödemek zorunda kalabilir.

Koruyucu ailelerin çocuk sayısı 10 bini geçti Koruyucu ailelerin çocuk sayısı 10 bini geçti

"Bilerek veya umursamadan" yapılan bir ihlal de haksız veya aldatıcı bir ticari uygulama olarak kabul edilecek ve ihlal başına 50 bin dolar'a kadar sivil cezaya tabi olabilir.

Karar karşıtları, benzer kanunların diğer eyaletlerde mahkemelerce kaldırıldığını anımsatarak, Florida'daki yasanın anayasaya aykırı olduğunu savunuyor.

Yasanın 1 Ocak 2025'te yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Florida eyaleti Temsilciler Meclisi, 25 Ocak'ta 16 yaş altındaki çocukların ailelerin onayına bakılmaksızın sosyal medya kullanımının yasaklanmasına yönelik yasa tasarısını kabul etmişti ancak DeSantis, tasarıyı ebeveyn haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle veto etmişti.

Kaynak: Haber Merkezi