YouTube, ateşli silahlarla ilgili içeriklerin erişimini sınırlamak için yeni bir politika duyurdu. Bu güncelleme, ateşli silahlarla ilgili videoların yayınlanması ve izlenmesi konusunda daha sıkı bir kontrol sağlamayı amaçlıyor.

Yapılan değişikliklere göre, silah aksesuarlarını içeren videolar artık 18 yaş ve üzeri izleyicilere yönelik olacak. Ayrıca, emniyet tertibatlarının nasıl söküleceğini gösteren videolar yasaklanacak ve ev yapımı silahlar, otomatik silahlar ve susturucular gibi belirli ateşli silah aksesuarlarını gösteren içerikler de sadece 18 yaş ve üzeri kullanıcılar tarafından izlenebilecek.

iOS 18 Tanıtımı Yapıldı: İşte Yeni Özellikler ve Desteklediği Telefonlar iOS 18 Tanıtımı Yapıldı: İşte Yeni Özellikler ve Desteklediği Telefonlar

YouTube'un bu politika değişikliği, silah güvenliği savunucularının çağrıları üzerine geldi. Bu değişikliklerin, çocukların aşırılık ve şiddet içeren içeriklere erişimini engellemeyi ve genç kullanıcıları korumayı amaçladığı belirtiliyor.

YouTube, bu yeni politikanın, son yıllarda ortaya çıkan yeni gelişmeleri de dikkate aldığını vurguluyor. Bununla birlikte, yeni politikanın etkili bir şekilde uygulanması ve ihlal eden içeriklerin kontrol altına alınması konusundaki endişeler devam ediyor.

Yeni politika değişikliklerinin 18 Haziran 2024 tarihinde yürürlüğe gireceği belirtiliyor. YouTube, 17 yaş altındaki kullanıcıların videoları izlemeden önce ebeveynlerinden izin almalarını zorunlu kılarken, 13 yaşından küçük kullanıcıların hesapları ebeveyn hesabına bağlanacak.

Kaynaklar, yeni politika değişikliklerinin, platformun daha güvenli bir deneyim sunma çabalarının bir parçası olduğunu belirtiyor.

Kaynak: Haber Merkezi