Karıncalar suda boğulmuyor mu?

Karıncalar, yağmur altında nefes almaya devam edebilirler mi? Bir karıncayı suyun içine batırın, saatlerce tutun ölmez. Sudan çıkardığınızda ölü gibi görünür ama birkaç saat içinde kendine gelir.

Genc Gazete Karinca Neml Yagmur Kralice Karinca (4)

Biz insanlar böyle suya batırılsak, nefes alamadığımız için oksijensizlikten ölürüz ama su, karıncaların çok ince olan nefes tüplerinden içeri giremez. Karbondioksitten narkoz yemiş gibi olurlar. Tabii ki bu süre çok uzarsa onlar da ölürler ama dayanma süreleri inanılmazdır.

Genc Gazete Karinca Neml Yagmur Kralice Karinca (9)

Yağmur Altında Karıncaların Stratejileri

Ne var ki, karıncalar yağmur ve seller altında bu şekilde nefeslerini tutarak mücadele vermiyorlar. Yağmuru hissedince yuvalarına giriyorlar ve giriş yollarını tıkıyorlar. Ateş karıncası denilen bir türünde ise karıncalar birbirlerine tutunarak sel sularının üstünde yüzüyorlar. Bir yerde karaya vurup çıkıyorlar. Tabii kraliçe karınca ortada, yüksekte ve mümkün olduğunca kuru tutuluyor.

Genc Gazete Karinca Neml Yagmur Kralice Karinca (6)

Karınca Yuvalarının İnşaat Tekniği

Karınca yuvaları inşaat tekniği olarak örnektirler. Yuvanın girişine bağlı ve buradaki suyu alıp başka tarafa verebilen birçok tünel daha inşa ederler. Bazıları ise yuvalarının üstünü öyle sağlam kapatırlar ki, sel sularının bir evin çatısının üstünden aşması gibi geçip giderler.

Genc Gazete Karinca Neml Yagmur Kralice Karinca (2)

Yine de bir aksilik olur, yuva su ile dolarsa, karıncalar çöp ve yaprak parçalarına veya yukarıda belirtildiği gibi birbirlerine tutunup yüzebilirler. Çok şiddetli yağmurdan sonra oluşan çamur tünellerini kapattığı zaman ise yuvalarını yeniden inşa etmek zorunda kalırlar.

Genc Gazete Karinca Neml Yagmur Kralice Karinca (10)

Mikrodalga Fırınlarda Karıncaların Hayatta Kalma Stratejisi

Gündelik hayatta artık yaygın olarak kullanılan mikrodalga fırınların kapaklarında kaçak yapmamaları, insanlara zarar vermemeleri için özel tedbirler alınır. Ancak bir mikrodalga fırınına girmiş karıncaya, fırın çalıştığı sürece bir zarar gelmeyeceğini biliyor muydunuz?

Genc Gazete Karinca Neml Yagmur Kralice Karinca (3)

Mikrodalga fırınlarında ışın yoğunluğu bir noktaya göre ayarlıdır. Bu nokta hemen hemen fırının ortasıdır. Bu nedenle yiyecek, her tarafı eşit pissin diye ortada dönen bir tabla üzerine konulur.

Karıncalar fırında ışınların daha az yoğun olduğu bölgeleri hissederler. Zaten sıcak bölgelere girseler de, vücut yüzey alanlarının hacimlerine oranla yüksek olması nedeni ile ılık bölgeyi bulana kadar kendilerine zarar gelmez.

Genc Gazete Karinca Neml Yagmur Kralice Karinca (5)

"Karıncalar, mikrodalga fırınlarının ışın yoğunluğunun düşük olduğu bölgeleri hissederek bu tehlikeden kurtulabilirler."

Genc Gazete Karinca Neml Yagmur Kralice Karinca (1)

Özetle, karıncaların yağmur ve mikrodalga fırınlarına karşı geliştirdiği bu adaptasyonlar, onların hayatta kalma becerilerinin ne kadar etkileyici olduğunu gösteriyor. Karınca yuvaları, sel suları, mikrodalga fırınları gibi çeşitli çevresel tehlikelere karşı dayanıklılıkları sayesinde, karıncalar doğanın en ilginç ve dayanıklı canlılarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Bu bir yaratılış mucizesidir.

Genc Gazete Karinca Neml Yagmur Kralice Karinca (7)

Karıncalar ve Hz. Süleyman Peygamber

Kuran-ı Kerim'de Neml suresi olduğunu, karınca anlamına geldiğini ve Karınca suresinin konuşan karıncalardan bahsettiğini, Hz. Süleyman Peygamberin konuşan karıncaların dilinden anladığını biliyor muydunuz?

Genc Gazete Karinca Neml Yagmur Kralice Karinca (5)

ATB

Kaynak: Lüzumsuz Bilgiler Ansiklopedisi