28 ŞUBAT HATIRASI 

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni birincilikle bitiren M. Emin Ay'ın annesinin okuldan atıldığı 28 Şubat dönemini eleştiren konuşmasına dekanlık izin vermedi.

Ay, törenden bir gün sonra dekanlık önünde yaptığı açıklamada, 'Annem 28 Şubat'ta başörtüsü nedeniyle aynı okuldan atıldı, bu acıyı bir daha hissettim' dedi.

Ay, 'Annemin bana, mezuniyete gelip gelemeyeceğini sormasıyla bir kez daha aynı acıyı hissettim' dedi.

AA1eQN08

ANNESİNE İTHAF ETTİ

Tekirdağ Kapaklı'da Trajik Kaza: Genç Hayatını Kaybetti Tekirdağ Kapaklı'da Trajik Kaza: Genç Hayatını Kaybetti

Annesinin 28 Şubat sürecinde İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü son sınıf öğrencisiyken başörtüsü yasağı nedeniyle okulu bırakmak zorunda kaldığını dile getiren Ay, şöyle devam etti: 'Annem, taşımasından onur ve gurur duyduğum çarşafından dolayı zamanında atıldığı İstanbul Üniversitesi'ne evladının mezuniyet törenine gelemeyeceğini düşünmüştü.

Bugün ona yarım bıraktırılan İstanbul Üniversitesi'nin, Hukuk Fakültesini birinci olarak bitirmenin haklı gururunu yaşıyor; bu nedenle bu konuşmamı anneme atfetmek istiyorum. Hamdusenalar olsun ki isminde ikna özünde icbar olan odalar bir daha asla açılmamak üzere kapandı. Artık bu gibi hukuksuz durumların önünde durmak bizim boynumuzun borcudur.'

ADALET BAKANI ARADI 

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Muhammed Emin Ay'ı telefonla aradı. Sahne gerisinde yaşananları Ay'dan dinleyen Bakan Tunç, kendisini tebrik etti. Dekan kararıyla susturulan Ay'ı, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar'da arayarak kendisine haksızlık yapıldığını söyledi. Üniversite tarafından Dekan Ömer Ekmekçi hakkında soruşturma başlatılırken Rektör Prof. Dr. Osman Bülent Zülfikar, Emin Ay'ı makamında ağırladı ve başarısından ötürü tebrik ederek plaket verdi.

AA1eQPlc

DEKAN CEVAP VERMEDİ

Telefonla ulaşılan İÜ Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Ekmekçi, 'Olay doğru değil. Hastanedeyim, hastam var' diyerek soruları cevapsız bıraktı.

AA1eQJ1m

28 ŞUBAT ZİHNİYETİ ÖLMEDİ

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezuniyet töreninde skandal bir iddia ortaya atıldı. Hukuk bölümü birincisi olan Muhammet Emin Ay, törende birincilere tanınan konuşma hakkının kendisinden esirgendiğini belirtti. Öğrencinin konuşmasında 28 Şubat dönemine ve Necmettin Erbakan'a atıflar yaptığı görülürken, okuldan ise henüz bir açıklama gelmedi.

istanbul-universitesi-nde-skandal-iddia-16195705_1262_amp

Öte yandan Ay, sosyal medya hesabından yaptırılmayan konuşmasını paylaştı. Metinde şu ifadeler yer aldı: "Sayın bakanım, sayın dekanım, kıymetli hocalarım, değerli misafirler ve sevgili arkadaşlarım hepiniz hoş geldiniz. Bugün sizlerin karşısında bu konuşmayı yapmanın gururunu yaşıyor ve bu nedenle Allah'a hamd ediyorum. Bidayeti parlak olanın nihayetinin de parlak olacağı düşüncesiyle 4 sene önce bismillah diyerek başladığım hukuk fakültesini sonunda da besmele ile bitirebilmek nasip oldu. Hukuk fakültesini; kendime çizdiğim yoldan sapmadan, kendi kimliğimi kaybetmeden bitirebilmek, nezdimde 4 sene boyunca almış olduğum notlardan çok daha kıymetlidir.

AA1eQDiM

Kanaatimce, hukukçular olarak göz önünde bulundurmamız gereken bir diğer husussa içinde bulunduğumuz toplumun yapı dinamikleridir. Bir hukukçu, ideolojisi ne olursa olsun hukuku içinde bulunduğu toplumun kültüründen ayrı olarak düşünmemelidir. Batı'nın evrensel olarak dayattığı birçok değerin aslında evrensel olmadığı, hatta bunların bizim toplum yapımızla taban tabana zıtlıklar içerdiği yadsınamaz bir gerçektir. Prof. Dok. Necmettin Erbakan'ın da söylediği gibi bu milletin külüne üflesen altından iman çıkacaktır. İslam dini bu aziz toprakların vazgeçilemez bir parçasıdır ve fakültemizin kapısındaki fetih müjdesi ayetleri de bunun nişanesidir.

44-4

"ÜLKEMİZ, TOPLUM YAPISINI YOK SAYAN 28 ŞUBAT SÜRECİNE MARUZ KALDI"

Daha, yakın bir süre evvel ülkemiz, toplum yapısını yok sayan 28 Şubat sürecine maruz kaldı. Öncesi ve sonrasıyla bu dönemin oluşturduğu travmaların ve bıraktığı izlerin silinmediğinin en yakın şahitlerinden olduğumu; mezuniyetin 4 ağustosta yapılacağı haberini ailemle paylaştığımda annemin mezuniyete gelip gelemeyeceğini bana sormasıyla bir kez daha derinden hissettim. 28 Şubat sürecinin bırakmış olduğu iz nedeniyle taşımasından onur ve gurur duyduğum çarşafından dolayı zamanında atıldığı İstanbul Üniversitesine evladının mezuniyet törenine gelemeyeceğini düşünmüştü. Annem, İstanbul Üniversitesinde Fen Fakültesi biyoloji bölümü son sınıf öğrencisiyken başörtüsü yasağı nedeniyle okulu bırakmak mecburiyetinde kaldı. Bugün ona yarım bıraktırılan İstanbul Üniversitesinin, Hukuk Fakültesini birinci olarak bitirmenin haklı gururunu yaşıyor, bu nedenle bu konuşmamı anneme atfetmek istiyorum. Hamdusenalar olsun ki isminde ikna özünde icbar olan odalar bir daha asla açılmamak üzere kapandı. Artık bu gibi hukuksuz durumların önünde durmak bizim boynumuzun borcudur.

Bizler İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunları olarak bulunduğumuz her yerde; davranışlarımızla, sözlerimizle, duruşumuzla ve tavrımızla çevremizi etkilemeye ve insanlığa faydalı bir şeyler katmaya odaklanmalıyız. Allah, bize bahşedilen imkanları ve nimetleri onun rızasına uygun olarak kullanabilmemizi nasip eylesin. Bütün mezunlarımızı başarılarından ötürü kutluyor, meslek hayatımızda adaletten sapmamamızı temenni ediyorum. Sözlerimi Necip Fazıl'ın bir bendi ile bitirmek istiyorum: Mehmed'im, sevinin, başlar yüksekte! ölsek de sevinin, eve dönsek de! Sapma bu tekerlek kalır tümsekte! Yarın, elbet bizim, elbet bizimdir! Gün doğmuş, gün batmış, ebed bizimdir!"