Sezon sonu Kar sürprizi yaşandı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre, Uludağ Oteller Bölgesi'nde son yağışlarla birlikte kar kalınlığı 58 santimetreye ulaştı.

Hava sıcaklıklarının en düşük sıfırın altında 4, en yüksek sıfırın üstünde 4 derece olarak ölçüldüğü bölgede, kar yağışının aralıklarla devam etmesi bekleniyor.

Genç Gazete Uludağ'da Kayak Sezonu Sona Erdi (7)

Oteller Kapılarını Erken Kapattı

"Bu sezonu yüzde 25-30 doluluk oranında geçirdik. Otelimizi aralık ayı ortasında açtık, Mart sonunda kapatıyoruz. Bu sezon ortalama yüzde 27 doluluk oranımız var. Bu da bizim açımızdan iyi bir sonuç değil," dedi Karina Otel Genel Müdürü Ali Faik Korkmaz.

Karina Otel Genel Müdürü Ali Faik Korkmaz, "Ay sonunda sezonun biteceğini düşünüyoruz. Otelimizi ay sonunda kapatıyoruz. İki gündür yağan kar yağışı bizi şaşırttı. Bayramdan sonraya kadar uzatalım mı diye düşündük ama önceden yapılan rezervasyonlar da kararımızda etken oluyor. Rezervasyon sayılarındaki düşüşten dolayı ay sonu kapatmayı planladık. Uludağ’da bizden başka açık otel yok. Sadece biz açığız. Geçen hafta bazı otellerden bize geçiş oldu. Gelen misafirlerimizi otelimizde ağırlıyoruz. Bu sezonu yüzde 25-30 doluluk oranında geçirdik. Otelimizi aralık ayı ortasında açtık. Mart sonunda kapatıyoruz. Bu sezon ortalama yüzde 27 doluluk oranımız var. Bu da bizim açımızdan iyi bir sonuç değil. Biz aynı zamanda event oteliz. 500 kişilik toplantı salonumuzda seminer, toplantı ve workshop oluyor. Onlara rağmen yüzde 27 doluluk oranında kaldık maalesef. Tamamen kar yağışına bağlıyız. Biraz da Uludağ’ın tanıtımı da etken. O konu da eksiklik görüyorum" şeklinde konuştu.

Genç Gazete Uludağ'da Kayak Sezonu Sona Erdi (5)

Genç antrenör trafik kazasında hayatını kaybetti, geride kalan görüntüsü yürek burktu Genç antrenör trafik kazasında hayatını kaybetti, geride kalan görüntüsü yürek burktu

Uludağ'daki oteller, beklenen doluluk oranlarına ulaşamamaları nedeniyle sezonu erken kapama kararı aldı. Korkmaz, ayrıca Uludağ'ın tanıtımında eksiklikler olduğunu ve bu durumun etkili olduğunu belirtti.

Genç Gazete Uludağ'da Kayak Sezonu Sona Erdi (4)

Uludağ'a eğlenmek için gelen Sevdi Mutlu, "Çocukları eğlendirmeye çalışıyoruz, kayak yapıyoruz. Bugün fazla kar yağdığından dolayı kayamadık. Çocuklar insan arıyorlar. İlk geldiğimizde kimse yoktu, çocuklar korktu," ifadelerini kullandı. Mutlu, otelde kalanlar için Uludağ'a gelmenin mantıksız olduğunu, çünkü kayak pistleri, faaliyetler ve eğlence mekanlarının kapalı olduğunu söyledi.

Genç Gazete Uludağ'da Kayak Sezonu Sona Erdi (3)

Sevdi Mutlu, "Çocukları eğlendirmeye çalışıyoruz, kayak yapıyoruz. Bugün fazla kar yağdığından dolayı kayamadık. Kaymak için kendimize zemin yapıyoruz. Çocuklar insan arıyorlar. İlk geldiğimizde kimse yoktu çocuklar korktu. Ama insanları görünce alışmaya başladılar. Genelde ocak şubat aylarında kar yağdığı zaman geliyoruz. Şu an otelde kalanlar için Uludağ’a gelmek mantıksız. Kayak pistleri, faaliyetler ve eğlence mekanları kapalı. Bursa’da yaşayanların gelmesi uygun. 2-3 saatliğine günübirlik eğlenip gidebilirler" dedi.

Genç Gazete Uludağ'da Kayak Sezonu Sona Erdi (2)

Yüksek Fiyatlar Etkili Oldu

Uludağ'daki konaklama fiyatlarının yüksek olması, turistlerin rezervasyon yapmaktan çekinmelerine neden oldu. Buna karşın, Bursa'da yaşayanların günübirlik geziler için Uludağ'a gelmelerinin uygun olduğu belirtiliyor.

Kaynak: İHA