Türkiye'de İpek Böceği Üretimi Burada

 Türkiye’de üretilen ipekböceğinin kozalarının tamamının depolandığı Eskişehir’in Sarıcakaya ilçesi, ipek böceği üreticilerinin buluşma noktası haline geldi. Sarıcakaya ve Koza Tarım Satış Kooperatifi'nde görevli Kozabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Işık, üreticilere sundukları destekleri ve teşvikleri anlattı.

Genc Gazete Ipek Bocegi (2)

Üreticilere Pozitif Ayrımcılık

“Bize her şey ücretsiz, yeter ki üretsinler”

Kozabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Işık, üreticilere yönelik desteklerini vurgulayarak, “Bursa Kozabirliği'ne bağlı bir kooperatifteyiz. Sarıcakaya ve Koza Tarım Satış Kooperatifi'ndeyiz. Burası Kozabirliği'nin toplama alanı, ana depomuz. Türkiye'de bütün üretilen kozalar buraya gelip depolanır. Ekonomik bir ürün olması için bunu buharda kurutuyoruz ve böyle hale geliyor. Kışın da bunun ipliğini çekiyoruz.” dedi.

Genc Gazete Ipek Bocegi (3)

Hızlı Üretim ve Kazanç

Ramazan Işık, ipekböceği üretiminin kısa sürede para kazandıran bir süreç olduğunu belirtti. Mayıs ayının sonunda başlayan 40 günlük üretim süreci ile üreticilerin ilk gelirlerini elde ettiklerini ifade etti.

Genc Gazete Ipek Bocegi (4)

Devlet Desteği ve Teşvikler

“Bu iş 2006 yılında hayvancılık desteği kapsamına girdi. Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ederiz. İpek böceği üreticisine destek veriyorlar, pozitif ayrımcılık yapıyor. Ben de üreticilerimize bundan faydalanmasını öneriyorum. Koza Birliği her daim yanlarında, bize her şey ücretsiz, yeter ki üretsinler.”

Genc Gazete Ipek Bocegi (5)

İpek böceği üretiminin 2006 yılında hayvancılık desteği kapsamına alınmasıyla birlikte, üreticiler devlet tarafından önemli teşvikler almaya başladı. Bu desteklerin üreticilerin emeğini ve aklını kullanarak masrafsız bir şekilde kazanç elde etmelerini sağladığını belirten Işık, üreticilere bu modelden faydalanmalarını tavsiye etti.

Kaynak: Haber Merkezi