MEB'de değişim rüzgarları esmeye devam ediyor MEB'de değişim rüzgarları esmeye devam ediyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2023 yılı nüfus verilerine göre, Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde bulunan Bağcılar Mahallesi, Türkiye'nin en kalabalık mahallesi olarak belirlendi. İstanbul'un Küçükçekmece ilçesindeki Atakent Mahallesi'ni 2016 yılında geride bırakan Bağcılar Mahallesi, geçen yıl da en kalabalık mahalle unvanını korudu.

TÜİK, Türkiye'nin en kalabalık mahallesini açıkladı

Türkiye'nin En Kalabalık Mahallesi: Bağcılar Mahallesi

Bağcılar Mahallesi, Türkiye genelindeki nüfusuyla dikkat çekiyor. 1,8 milyon kişinin yaşadığı Diyarbakır'da bulunan mahalle, Bayburt ve Tunceli illerini nüfus olarak geride bırakarak Türkiye'nin dört ilinin ve 804 ilçesinin nüfusundan daha kalabalık bir konumda bulunuyor.

TÜİK, 2023 Yılı Verilerine Göre Türkiye'nin Nüfus Rekorunu Bağcılar Mahallesi ile Açıkladı

İstanbul'un Beylikdüzü ilçesindeki Adnan Kahveci Mahallesi, 110 bin 619 nüfusuyla Bağcılar'ın ardından ikinci sıraya yer alırken, Başakşehir ilçesindeki Kayabaşı Mahallesi 108 bin 455 nüfusla üçüncü sırada bulunuyor.

Bağcılar Mahallesi, İstanbul'un bazı ilçelerinden ve Ankara ile İzmir'in birçok ilçesinden daha fazla nüfusa sahip. Türkiye'nin en kalabalık 5 mahallesinden biri olarak öne çıkıyor. Mahalle, sadece İstanbul'da değil, Diyarbakır'ın genel nüfus yapısına da etki ederek bölgedeki en kalabalık yerleşim birimi olma özelliğini sürdürüyor.

TÜİK'in açıkladığı verilere göre, Türkiye'nin en kalabalık mahallelerinden üçü İstanbul'da bulunurken, Diyarbakır'daki Bağcılar ve Fırat mahalleleri, Kayseri'nin Talas ilçesindeki Mevlana ve Ankara'nın Altındağ ilçesindeki Karapürçek Mahallesi de ilk 20'de yer alıyor.

Bu veriler, Türkiye'nin nüfus yoğunluğu ve yerleşim birimleri açısından önemli bir bakış açısı sunarken, Bağcılar Mahallesi'nin bu alandaki liderliğini sürdürmesi, Türkiye'nin kentsel dönüşüm ve nüfus hareketliliği konularında daha fazla dikkat çekmesine neden olabilir.

Editör: İHSAN KURAN