Türkiye'de milyonlarca işçiyi yakından ilgilendiren bir gelişme olarak Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2024 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirleme sürecine başladı.

Tarih açıklandı: 2024 asgari ücret ilk toplantısı ne zaman?

1- Asgari Ücret Nedir? Asgari ücret, işçilere temel ihtiyaçlarını karşılamaya yetecek düzeyde ödenen bir ücrettir. İlk kez 1890'da Avustralya ve Yeni Zelanda'da uygulanmış, daha sonra dünya genelinde emeği koruyan bir standarda dönüşmüştür.

2- Mevcut Asgari Ücret Ne Kadar ve Kimleri İlgilendiriyor? Şu anki asgari ücret, brüt 6 bin 471 lira olarak belirlenmiş olup, vergi ve kesintiler düştüğünde net 5 bin 500 lira 35 kuruşa denk gelmektedir. Türkiye'de yaklaşık 16.7 milyon çalışanın %38'i asgari ücretle geçinmektedir.

3- Asgari Ücret Hangi Kalemleri Etkileyecek? Asgari ücret, işsizlik maaşı, kıdem tazminatı, GSS primleri, askerlik ve doğum borçlanması, isteğe bağlı sigorta primleri, staj ücretleri gibi birçok kalemi etkilemektedir.

4- Asgari Ücret Nasıl Belirleniyor? Asgari ücret, 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenir. Komisyon, işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşur ve yeni asgari ücreti belirlemek için yılda dört kez toplanır.

5- Asgari Ücret Komisyonu Ne Zaman Toplanacak? Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun 2024'te geçerli olacak asgari ücreti belirlemek için ilk toplantısı 11 Aralık Pazartesi günü saat 14.00'te yapılacak. Toplantılar, aralık ayında gerçekleşecek ve hedef, ay sonuna kadar kararı açıklamaktır. İşçilerin ve işverenlerin beklentileri doğrultusunda yapılacak bu belirleme, ülke genelindeki çalışanların maddi durumlarını etkileyebilecek önemli bir adım olacak.

Rekabet Kurulu, Nestle Türkiye'ye 346 Milyon TL İdari Para Cezası Verdi Rekabet Kurulu, Nestle Türkiye'ye 346 Milyon TL İdari Para Cezası Verdi

WhatsApp’ta Genç Gazete kanalını takip edin:
https://whatsapp.com/channel/0029Va9sUvv7YSdBkk9nnX0G
KANALI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN
NASIL TAKİP EDEBİLİRSİNİZ ?
Eğer bu yazıyı mobil web tarayıcıdan ya da uygulamadan okuyorsanız BURAYA tıklayarak abone olabilirsiniz.
Whatsapp İhbar Hattımıza haber göndermek için;
0532 696 30 57

Editör: SALİH BAYKAY