Yeni yılda emeklilerin maaşlarına yapılan yüzde 49'luk zam, yükselen enflasyon karşısında yetersiz kaldı ve emeklilerden gelen seyyanen zam talepleri giderek artıyor. TGRT Haber Ankara temsilcisi Zeliha Bedir, emeklilerin beklediği zam miktarı ve tarihine dair önemli bilgiler paylaştı. Bedir'e göre, 10 Mart'tan sonra emeklilere yapılacak olan 4 bin TL seyyanen zam, yerel seçimler öncesinde kritik bir adım olabilir.

Türkiye genelinde emekliler, maaşlarının enflasyon karşısında erimesinden dolayı endişe duyuyor. Yapılan yüzde 49'luk zam, emeklilerin ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz kalırken, seyyanen zam talepleri çeşitlilik gösteriyor. Bazı emekliler 4 bin TL zam talep ederken, diğerleri maaşlarının asgari ücret seviyesine çıkarılmasını istiyor.

Türk zeytinini en çok hangi ülkeler seviyor Türk zeytinini en çok hangi ülkeler seviyor

Dikkat 13,5 Milyon Emekliyi Yakından İlgilendiriyor 02

10 Mart'ta Ne Bekleniyor?

Zeliha Bedir'in aktardığı bilgilere göre, 10 Mart'tan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın emeklilere yönelik seyyanen zam yapılacağını açıklaması bekleniyor. Bu zam, emekli maaşlarının asgari ücret seviyesine yükseltilmesi ve ev kadınlarına yönelik düzenlemeler gibi diğer sosyal politikalarla birlikte bir paketin parçası olabilir.

Yerel Seçimler ve Emeklilerin Önemi

Yaklaşan yerel seçimlerde emekliler, kritik bir oy potansiyeline sahip. Bedir, yapılacak seyyanen zammın, seçimler öncesinde emeklilere yönelik önemli bir jest olacağını ve bu grubun seçimlerdeki tercihlerini etkileyebileceğini belirtti.

Emekliler için seyyanen zam beklentisi, 10 Mart'tan sonra yapılacak olan açıklama ile netleşecek. 

Emeklilere Müjde! 10 Bin Lira Verilecek

Editör: Umut Gökdaş