İşlemci dünyasında artan rekabet, AMD ve Intel’in daha performanslı işlemciler ile karşımıza gelmesini sağlıyor. İki firmanın kozlarını paylaştığı en önemli analardan biri de oyun konsolları. Uzun süredir bu pazarı elinde tutan AMD’nin ise bu pazarı kaptırmaya pek niyeti yok. İşte bu anlamda PlayStation 6 işlemcisi ortaya çıktı.

Sony’in PlayStation 6 işlemcisi için kiminle anlaştığı belli oldu

Ortaya çıkan sızıntıya bakılırsa, Sony AMD işbirliği PlayStation 6 işlemcisi ile de devam edecek. Peki ama nasıl bir işlemci karşımıza çıkacak. Şu anda ortaya çıkan bir detay olmasa da tahminler AMD Zen 4 mimarisine sahip bir işlemcinin karşımıza çıkacağı yününde. Yine 8 çekirdekli ve 16 iş parçacığı ile gelmesi beklenen işlemcinin 5GHz ve üzerinde saat hızlarına çıkması bekleniyor.

AMD sadece Sony ile değil son olarak Xbox Series S/X konsollarında da karşımıza çıktı. Bu anlamda oyun konsolu piyasasında AMD büyük bir hakimiyet kurmuş durumda. Yine son dönemde yükselişe geçen el konsollarında da AMD yarışı önde götürüyor.

Telefonunuz suya düşerse ne yaparsınız? Telefonunuz suya düşerse ne yaparsınız?

Playstation 6 Işlemcisi Için Önemli Sızıntı! 2

PlayStation 6 işlemcisi belli olmuş olsa da Sony’nin ilk planı PlayStation 5 Pro konsolu. Henüz konsolun özellikleri ortaya çıkmasa da bazı sızıntılar geçen ay ortaya çıktı. Bu anlamda PlayStation 5 Pro, Viola kodlu AMD Zen 2 mimarisine sahip işlemciyle gelecek. Bu işlemci 4nm fabrikasyon sürecinden geçiyor ve sızıntıya 4,4 GHz saat hızına sahip olacak.

Bildiğiniz gibi mevcut PS5 işlemcisi 7nm fabrikasyon sürecine ve 3,5 GHz saat hızına sahip. GPU tarafında ise 60 çekirdekli RX 7000 benzeri bir GPU’nun karşımıza çıkması bekleniyor.

Sony’nin PlayStation 5 Pro tanıtımını 2024 sonu ya da 2025 başında yapması beklentiler arasında. Bu anlamda PlayStation 6 ise tahminlere göre 2026 yılında karşımıza gelecek. Beklentiler PlayStation 6 için güçlü bir AMD işlemcinin yanında konsolun 8K desteği de sunması yönünde. Yine konsol 32 GB GDDR7 bellek gibi üst seviye bir RAM ile karşımıza çıkabilir. Yine GPU anlamında da PlayStation 6’nın önemli geliştirmeler sunması beklentiler arasında.

Playstation 6 Işlemcisi Için Önemli Sızıntı! 3

Editör: TUNCAY ŞENTÜRK