Kurban Eti Pişirmenin Püf Noktaları

Kurban Bayramı'nda kurban etinin bir kısmı komşuya, ihtiyaç sahiplerine ve yakınlara dağıtılır. Geriye kalanı ise afiyetle tüketilir. Ancak yumuşacık, lokum gibi et pişirmek için doğru yöntemleri bilmek önemlidir.

Eti istediğiniz yumuşaklıkta pişirmek için pişirme tekniği oldukça önemlidir. Bununla birlikte pişirme süresini yapacağınız et yemeğine göre iyi ayarlamanız gerekir.

Genc Gazete Kurban Eti Mangal Izgara (14)

1-Kurban Etini Dinlendirmelisiniz

Kurban eti kesilir kesilmez tüketildiğinde sağlığınıza zarar verebilirsiniz. Bunun için eti 1 gün dinlendirmek gerekir. Çünkü kurban kesim sırasında et sertleşir. Dinlendikçe et yumuşar. Ayrıca dinlendirdiğiniz yerin güneş görmeyen serin bir yer olmasına özen göstermelisiniz.

Genc Gazete Kurban Eti Mangal Izgara (12)

2-Kurban Etini Kendi İç Yağıyla Pişirmelisiniz

Kurban etinin lezzetli ve sağlıklı olması için etin kendi yağını kullanmalısınız. Fazladan yağ kullandığınızda bu durum çeşitli hastalıklara sebebiyet verebilir. Yağ kullanmak istiyorsanız çok az kullanmalısınız. Zeytinyağı ve tereyağı kullanılabilir.

Genc Gazete Kurban Eti Mangal Izgara (10)

3-Önce Yüksek Ateşte, Kısa Süre Sonra Kısık Ateşte Pişirin

Uzun süre yüksek ateş kullanmamalısınız. Ancak ilk başta eti mühürlemek ve nemi içine hapsetmek için yüksek ateşte pişirmenizde sakınca yoktur. Ardından kısık ateşte etinizi suyunu çekene kadar pişirebilirsiniz. Etin aşırı pişmesi sağlık açısından da zararlıdır. İlk başta tencereyi ısıtmakla işe başlayabilirsiniz. Etin kendi yağlarını tencereye aktarabilirsiniz. Daha sonra da eti ekleyebilirsiniz.

Genc Gazete Kurban Eti Mangal Izgara (11)

4-İçerisine Aroma Veren Sebzeler Ekleyebilirsiniz

Pişirmeye başladıktan sonra içerisine soğan, sarımsak, havuç ve biber gibi sebzeler ekleyebilirsiniz. Bu sebzeler etin lezzetini ikiye katlayacaktır. Bunun yanında domates de ekleyebilirsiniz. Tamamen damak zevkinize kalmış bir durumdur. Ancak en çok soğan ve sarımsak ile lezzetli olmaktadır.

Genc Gazete Kurban Eti Mangal Izgara (8)

5-Baharat ve Tuz Pişmeye Yakın Eklenmelidir

Baharat ve tuz pişmeye yakın eklenmelidir. Baharatı ve tuzu eğer eti tamamen pişirdikten sonra eklerseniz, etkili bir tadı olmayacaktır. Baharatları önden eklemek de yanmasına neden olur. Bu nedenle pişmeye yakın ekleyerek etkili bir lezzet elde edebilirsiniz. Ayrıca içerisine çok tuz eklememelisiniz. Fazla tuz etin sertleşmesine neden olabilir.

Genc Gazete Kurban Eti Mangal Izgara (9)

6-Izgarada Pişirirken Etlerinizi Delmemelisiniz

Eti delerek pişirirseniz, etin proteinlerinin azalmasına ve sert olmasına neden olursunuz. Ayrıca ızgarada pişirirken eti maşa ya da spatula yardımı ile çevirebilirsiniz. Etin suyu da oldukça lezzetlidir. Eğer eti çatalla delerek pişirirseniz, bu etin suyunun ızgaraya dökülmesine neden olacaktır.

Genc Gazete Kurban Eti Mangal Izgara (7)

7-Eti Pişirdikten Sonra Dinlendirmelisiniz

Eti pişirdikten sonra birkaç dakika dinlendirmelisiniz. Eğer eti dinlendirirseniz, daha lezzetli ve sulu olacaktır. Yaklaşık olarak 3-4 dakika boyunca bekletmeniz yeterlidir. Dinlendirme dakikasını iyi ayarlamalısınız.

Genc Gazete Kurban Eti Mangal Izgara (5)

Kemikli Kurban Eti Nasıl Pişirilir?

Kemikli eti pişirmek için yarım saat suda bekletmeniz gerekir. Bu sayede kanı çıkacaktır. Suyunu süzdükten sonra bir tencereye aktarıp haşlayabilirsiniz. Tencerede haşlama süresi 1 ya da 1,5 saat olabilir. Kemikli eti haşlarken üzerinde tortu, köpük oluşabilmektedir. Bunları kaşık yardımıyla alabilirsiniz. Kemikli etin kızartmasını da yapabilirsiniz.

Madenciler, Enkazdan Kurtardıkları Gizem'e Düğününde Sürpriz yaptılar! Madenciler, Enkazdan Kurtardıkları Gizem'e Düğününde Sürpriz yaptılar!

Genc Gazete Kurban Eti Mangal Izgara (4)

Kurban Eti Düdüklüde Nasıl Pişirilir?

Düdüklüde kurban etini pişirirken çok az yağ eklemelisiniz. Düdüklüyü ısıttıktan sonra etleri içerisine aktarabilirsiniz. İçerisine dilediğiniz sebzeyi eklemelisiniz. Havuç, soğan, sarımsak gibi sebzeler olabilir. Baharat ve suyunu ilave ettikten sonra pişmeye bırakabilirsiniz. Kısık ateşte uzun pişirmenizi tavsiye ederiz. Piştikten sonra dinlenmesini sağlamalısınız.

Genc Gazete Kurban Eti Mangal Izgara (2)

Kurban Eti Mangalda Nasıl Pişirilir?

Mangal için yumuşak etleri tercih etmenizde yarar vardır. Yumuşak eti seçtikten sonra mangalın ısı derecesini fazla yüksek ayarlamamalısınız. Uzun süreli yüksek ısı kanserojen gibi hastalıkların oluşmasına neden olabilir. Bunun yanında etin vitaminini öldürebilir. Eti yakmamalısınız. Etin yanması protein ve minerallerin azalmasına neden olacaktır. Et ile ateş arasında belirli bir mesafe olmasına özen göstermelisiniz.

Genc Gazete Kurban Eti Mangal Izgara (3)

Fırında Kurban Eti Nasıl Pişirilir?

Fırında kurban eti nasıl pişirilir sorusunun cevabı da birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Fırında dana, koyun ve keçi etini kolayca pişirebilirsiniz. Eti fırın kabına almalısınız. Üzerine baharat ve tuz eklemelisiniz. Folyo ile kapatmalısınız. Folyo ile 30 ila 50 dakika 200 derece fırında pişirebilirsiniz. Pişmesine son 10 dakika kala üzerini açabilirsiniz.

Genc Gazete Kurban Eti Mangal Izgara (1)

Kurban Eti Tavada Nasıl Pişirilir?

İlk olarak pişireceğiniz eti kuşbaşı şeklinde doğramalısınız. Ardından orta büyüklükte bir tavaya etleri alabilirsiniz. Hiçbir şey ilave etmeden etleri pişirmelisiniz. Etler suyunu salmaya başlayınca minik bir miktar yağ ilavesi yapabilirsiniz. Sarımsak ve soğan eklemelisiniz. Etler suyunu çekene kadar tüm malzemeleri iyice pişirmelisiniz. Etler lokum kıvamına gelince baharatını ve tuzunu ilave edebilirsiniz. Ardından ocaktan alabilirsiniz.

Genc Gazete Kavurma Kurban Eti (11)

Kurban Eti Nasıl Çabuk Pişer?

Kurban etinin çabuk pişmesi için ilk başta pişireceğiniz tencere veya tavayı iyice ısıtmalısınız. Etleri kuşbaşı şeklinde doğramaya özen göstermelisiniz. Daha sonra eti karıştırmalısınız ve pişmeye bırakmalısınız. Pişirirken tencerenin veya tavanın kapağını kapatmalısınız. Son olarak lokum kıvamında olduktan sonra ocaktan almalısınız.

Genc Gazete Kavurma Kurban Eti (10)

Buzluktan Çıkan Kurban Eti Nasıl Pişirilir?

Dondurucudan çıkarılan eti çözülmeden pişirmemelisiniz. İlk başta pişireceğiniz kurban etini buzluktan bir-iki saat önce çıkarmalısınız. Oda sıcaklığında bekletebilirsiniz. Çözüldükten sonra ister normal tencerede ister düdüklü tencerede kısık ateşte etinizi pişirebilirsiniz.

Genc Gazete Kavurma Kurban Eti (9)

Kaynak: www.nefisyemektarifleri.com