Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin tarafından, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde yapılan Öğretmen Akademileri ve Atölyelerini kurumsallaştırma amacında olduklarını söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'den önemli açıklama

Tekin, İstanbul Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Ord. Prof. Cemil Bilsel Konferans Salonu'nda gerçekleşen Öğretmen Akademileri ve Atölyelerinin 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı açılış dersinde konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'den önemli açıklama

Bakan Tekin, konuşmasına Cumhuriyet'in 100. yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e ve bütün şehitlere rahmet dileğinde bulunarak konuşmasına başladı. 

İsrail'in Gazze'ye yönelik yapılan saldırılarını eleştirerek, insan hakları ve evrensel metinlerin uygulanmasında yaşanan eksikliklere dikkat çekti. 

Öğrencilerin Mesajı: “Çöp benim değil ama İnegöl benim” Öğrencilerin Mesajı: “Çöp benim değil ama İnegöl benim”

Tekin, bu metinlerin artık kandırmaca olduğunu düşündüğünü ifade ederek, uluslararası mekanizmaların ve metinlerin tekrardan gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti.

Bakan Tekin, akademik veri üretme gerekliliğine vurgu yaparak, Türkiye'deki eğitim sisteminin gelişmesiyle ve öğretmenlerin devamlı eğitimini desteklemek için Milli Eğitim Akademisi'nin kurulması planlarını açıkladı. 

Ayrıca, öğretmenlerin saha deneyimlerini ve sorunlarını üniversitelerdeki akademisyenler ve öğrencilerle paylaşarak bu ilişkinin sağlam bir temele oturmasını hedeflediklerini açıkladı.

Bakan Tekin'in yapmış olduğu açıklamalarına göre, Milli Eğitim Akademisi'nin kurulması için yasal altyapı çalışmalarına başlanmış durumda. 

Bu akademi, öğretmenlerin devamlı eğitimini desteklemek ve üniversitelerle işbirliğini kurumsal bir düzeye taşımak için oluşturulacak. Program, Bakan Tekin'in ve katılımcıların hatıra fotoğrafı çekmesiyle birlikte sona erdi.