Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvanlar İçin Altın Kurallar

 Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde, kurbanlık alacak vatandaşlar için önemli uyarılar geldi. Ayvalık ve Gömeç Ziraat Odaları Başkanı Hasan Baysal, kurbanlık seçiminde dikkat edilmesi gereken temel noktaları açıkladı. Peki, sağlıklı ve uygun bir kurbanlık nasıl seçilir? İşte uzmanından hayati ipuçları.

Genc Gazete Kurbanlik Hayvan Uzman (6)

Çapak Atma: Büyükbaşların Yaş Testini yapabilirsiniz

Hasan Baysal, büyükbaş hayvanlar için 'çapak attı' kavramının önemini vurguladı. 2 yaşını dolduran hayvanların diş değişimi bu yaşa ulaştıklarını gösterir. "Çapak atmayan hayvanlar kurbanlık olarak kabul edilemez," diyen Baysal, vatandaşların bu detaya özellikle dikkat etmeleri gerektiğini belirtti:

Genc Gazete Kurbanlik Hayvan Uzman (7)

Bayram Öncesi Araç Sahiplerine Kötü Haber! Akaryakıta Zam Geliyor! Bu Gece Yarısından İtibaren Geçerli Bayram Öncesi Araç Sahiplerine Kötü Haber! Akaryakıta Zam Geliyor! Bu Gece Yarısından İtibaren Geçerli

“Vatandaşlarımız kurbanlıklarını alırken dikkat etmesi gereken en önemli husus; satın alınacak büyükbaş bir kurbanlığın 2 yaşını doldurmuş olmasıdır. Biz buna halk arasında; ‘çapak attı’ deriz. Büyükbaş hayvanların öndeki alt iki dişinin 2 yaşına ulaştıktan sonra dökülmesi, çapak attı olarak tanımlanmaktadır. Bu bakımdan kurbanlık hayvanın çapak atması, kurbanlık için o hayvanın seçilmesi adına oldukça önemlidir. Çapak atmamış yani diş dökmemiş hayvanlar kurban olarak seçilemez. Bu nedenle 2 yaş itibarıyla dişlerini döken ve süt dişlerinden kurtulan hayvanlar, kurbanlık için seçilmesi adına uygun hale gelmektedir”

Genc Gazete Kurbanlik Hayvan Uzman (4)

Altı Ay Kuralı ve Fiziksel Sağlığa dikkat!

Küçükbaş hayvanların kurbanlık olabilmesi için en az altı ayı doldurmuş ve anasının boyunu geçmiş olmaları şart. Ayrıca, hayvanın boynuzunun kırık olmaması ve besi durumunun iyi olması gerekiyor. Hasan Baysal, "Bir kurbanlık nasıl olmalı?" sorusuna, "Sağlıklı görünümlü ve herhangi bir fiziksel kusuru olmayan hayvanları tercih edin," cevabını veriyor.

Genc Gazete Kurbanlik Hayvan Uzman (2)

Hastalık Belirtilerine Dikkat! Burnu akıyorsa o hayvanı almayın!

"Hayvanın burun akıntısı varsa, bu çoğu zaman şap hastalığı gibi ciddi rahatsızlıkların işareti olabilir. Bu tür hayvanlardan uzak durun," diye uyarıda bulunan Baysal, sağlıklı bir kurbanlık için hastalık belirtilerinin göz önünde bulundurulması gerektiğini vurguladı:
Genc Gazete Kurbanlik Hayvan Uzman (3)
“Bunun yanı sıra da hayvanın hiçbir uzvunun eksik olmaması önem taşır. Mesela; boynuzu kırık olmamalı, besisi yerinde ve görünüş itibarıyla sağlıklı olması gerekir. Kurbanlık satın alınırken önemli olan noktalardan biri de; salyalarının akmaması ve ayaklarının da ağrımamasıdır. Hayvanın burun akıntısı varsa, mutlaka bir hastalığa sahiptir. Belki de üşütmüştür ama Allah korusun bu bir şap hastalığının da habercisi olabilir. O yüzden de kurbanlık satın alınırken, bu tür hayvanlardan uzak durulmasında fayda vardır. Zira zaten bu tür hayvanlar kurbanlık olmaz ve insan sağlığı açısından da ciddi risk taşırlar”

Genc Gazete Kurbanlik Hayvan Uzman (1)

Hasan Baysal'ın verdiği bilgiler, kurbanlık seçimi yapacak vatandaşlar için bu bayramda rehber niteliği taşıyor. Kurbanlık alırken bu detaylara dikkat edilmesi, hem dini vecibelerin doğru yerine getirilmesi hem de insan sağlığının korunması açısından büyük önem taşıyor.

Kaynak: İHA