Abdülvasih Duran

YA RASULALLAH !(sav) SENİ ÖZLEDİK

19 Nisan 2017 / Çarşamba 17:51:45 | YAZARLAR | Abdülvasih Duran

Bu hafta boyunca sevgili  Peygamberimiz Hz. Muhammed(sav)ı  anlattık ve anlatmaya da devam edeceğiz. Bilindiği gibi anmak için anlamak, yaşamak için de yaşatmak gerekir. Biz  gerçekten  O  yüce insanı hakkıyla  tanıdığımızı söyleyebiliyormuyuz?

      Rasullullah (sav) sadece insanlara  değil alemlere rahmet olarak gönderildiğini (Enbiya-107) unutmamamız gerekir.O insanlara bir Rahmet Peygamberiydi, çünkü;’Allah’ın ipine (Kur’an’a) hep beraber  sımsıkı sarılınız ve tefrikaya düşmeyiniz.Allah’ın üzerinizdeki nimetini hatırlayınız ki sizler birbirinizin düşmanıydınız,Allah kalplerinizi  sevgiyle birleştirdi ve kardeş oldunuz..’(Al-i İmran,103) ayetini O’nun aracılığıyla öğrendik. O canlılar alemine de Rahmet Peygamberiydi. Çünkü,kediyi hapsedip açlıktan öldüren bir kadının cehennemlik olduğunu,susamış köpeğe ayakkabısıyla su verenin de  cenneti hak ettiğini  yine O bize örnek vermişti .Bitkiler alemine de Rahmet Peygamberiydi çünkü ‘Kıyametin koptuğunu duysanız bile elinizde ki fidanı dikiniz’ diyende O’dur.

      Rasulullah(sav)in hayatına baktığımızda O’nun hayatı bir insanın başından geçmesi neredeyse mümkün olmayan olaylar,sıkıntılar ve üzüntülerle doludur.Doğmadan 2 ay önce babasını,6 yaşındayken annesini,8 yaşındayken dedesini kaybetmiş ve sonraki yıllarda  6 çocuğunun,eşininin, amcalarının ve yeğenlerinin ölümlerinin acılarını yaşamıştır.Ama bütün bunlara rağmen hiçbir zaman hayattan kopmamıştır.Günümüz de daha yeni duyduğumuz ’Hayat devam ediyor’ düsturunu adeta yaşamış ve bizlere de ’Tebessüm sadakadır’ tavsiyesiyle gülümsemeyi unutturmamıştır.

   Günümüz de daha yeni fark edilen ’Empati ‘kavramını O ‘Kendin için istediğin bir şeyi diğer insanlar  için de istemedikçe gerçek mü’min olamazsınızhadisi şerifiyle bize öğretmişti.O kendisinden 15 yaş büyük olan Hz. Hatice(r.anha) ile evlenirken  evlilikte yüz güzelliği değil,ruh güzelliğinin önemli olduğunu bize öğretmişti.O bizlere‘Beşikten mezara kadar ilim öğrenin’ buyururken  günümüz dünyası ’Yaşam boyu bilgi’ gerçeğini daha yeni fark ediyordu.O                                       ‘Kolaylaştırınız,zorlaştırmayınız,müjdeleyiniz nefret ettirmeyiniz’ ve ‘Merhamet etmeye  merhamet olunmaz’ tavsiyeleriyle insan psikolojisini iyi bilmiş,insanların birbirlerine nasıl yakın olabileceğinin ip uçlarını vermiştir.

       İşte bütün bunlar ve sayısız tavsiyelerinle seni özledik  ya Rusulallah! Günümüzdeki bir çok işin ‘Lillah’  yerine  ‘lira’ için yapıldığı bir dünyada ‘Buna karşı sizden hiçbir ücret istemiyorum.Benim ecrimi verecek olan,ancak alemlerin Rabbidir’(Şuara-109) ayetini ne kadar özledik ya Rasulallah!

       Ticari ortaklıkların bozulduğu,ailelerin güvensizlik nedenleriyle dağıldığı,eşyaya ömür boyu garanti verildiği ama insanın insana garanti veremediği bir dünyada  Senin ‘el-emin (güvenilir)’ özelliğini/güzelliğini kadar özledik ya Rasulallah!

       Kitaba uyanların azaldığı buna karşılık kitabına uyduranların çoğaldığı bir dünyada ‘Sizlere iki şey bırakıyorum;Allah’ın Kitabını ve benim Sünnetimi.Bunlara uyarsanız sapıtmazsınız ve hidayete erersiniz’ tavsiyenizi ne kadar özledik ya Rasulallah!

       Senin hadis-i şeriflerine  dil uzatıldığı ,senin şefaatine bile karışanları görünce ‘Edep ya Hu’ sözüne ne kadar hasret kaldık ya Rasulallah!

       Eşyada işçiliğe önem verildiği ancak insanda kişiliğe önem verilmediği,altın madeninin çoğaldığı ama altın gibi insanların azaldığı bir dünyada ’Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim’ tanımınızı ne kadar özledik ya Rasulallah!

       Seni özledik ve özlemeye devam edeceğiz.Sana dil uzatan bir alim olmaktansa sana aşık bir cahil olmaya razıyız ya Rasulallah!

Tüm Yorumları Göster (0)