Abdülvasih Duran

KUR’AN’IN HARİKA ÖRNEKLERİ

24 Mayıs 2017 / Çarşamba 19:27:36 | YAZARLAR | Abdülvasih Duran

Allah nasip ederse 27 Mayıs Cumartesi günü Ramazan ayına kavuşmuş olacağız.Yüce Rabbimiz Ramazan ayını ülkemize ve tüm İslam alemine  mübarek eylesin ve hakkımızda hayırlara vesile kılsın.
      Ramazan ayının 3 önemli özelliği vardır.Bunlar:
-Kur’an’ın indiği ay olması hasebiyle Kur’an’ı anlamaya çalışmak,
-Oruç tutmak,
-İnfak yani Allah rızası için ve Allah yolunda harcamak fakir fukarayı sevindirmek.

     Ramazan ayı öncelikle Kur’an’ın indiği aydır.Bu nedenle her gün Kur’an’ın tükenmeyen güzelliklerini anlamaya çalışmalıyız. Ramazana girmek üzere olduğumuz şu günlerde Kur’an’da geçen örnekleri incelemek ve anlamak lazımdır.Çünkü, örnekler konuları daha iyi anlamaya vesile olur.

Bütün eğitimciler öğretme metotlarında mutlaka örnekler verirler.İşte Kur’an’ın da verdiği örnekler vardır ki bu örnekler insanın hayatında iz bırakır.

    Kur’an hangi konular için ve hangi örnekler vermiştir bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz.

1-Bir fikri açıklamak için örnek göstermek:” İnkâr edenlere gelince; onların amelleri ıssız bir çöldeki serap gibidir. Susamış kimse onu su sanır. Yanına geldiğinde hiçbir şey bulamaz. (Tıpkı bunun gibi kâfir de hesap günü amellerinden bir şey bulamaz). Ancak Allah’ı yanında bulur  da Allah onun hesabını tastamam görür. Allah, hesabı çabuk görendir. (Nûr suresi, 39, ayet.).

2-Mananın iyice anlaşılması ve zihinde derin iz bırakmasını sağlamak:” Eğer biz, bu Kur’an’ı bir dağa indirseydik, elbette sen onu  Allah korkusundan başını eğerek parça parça olmuş görürdün. İşte misaller! Biz onları insanlara düşünsünler diye veriyoruz. (Haşr suresi, 21. ayet.).

3-İyiliği özendirmek, kötülükten caydırmak:” “Onlardan sonra sizi elbette o yere yerleştireceğiz. Bu, makamımdan korkan ve tehdidimden sakınan kimseler içindir.Peygamberler, Allah’tan yardım istediler ve her inatçı zorba  hüsrana uğradı.Hüsranın ardından da cehennem vardır. Orada kendisine irinli su içirilecektir. (İbrahîm suresi, 14-16. ayetler.).

4-Dince yasak olan hususlardan nefret ettirmek :” Ey iman edenler! Zannın birçoğundan sakının. Çünkü zannın  bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurlarını ve mahremiyetlerini
araştırmayın. Birbirinizin gıybetini yapmayın. Herhangi biriniz ölü kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte (Hucurât suresi, 12. ayet.).

5-Hakkın kalıcı ve batılın yokluğa mahkum olduğunu bildirmek:” De ki: “Hak geldi, batıl yok oldu. Şüphesiz batıl, yok olmaya mahkûmdur. Biz Kur’an’dan, mü’minler için şifa ve rahmet olacak şeyler indiriyoruz. Zalimlerin ise Kur’an, ancak zararını artırır (İsrâ suresi, 81, 82. ayetler.).

6-Hatırlatma, insanı ruhen eğitmek:” Kör ile gören bir olmaz. Karanlıklar ile aydınlık bir olmaz. Gölge ile sıcaklık bir olmaz. Diriler ile ölüler de bir olmaz. Allah, dilediğine işittirir. Sen, kabirde bulunanlara işittirecek değilsin.” (Fâtır suresi, 19-22. ayetler.).

7-Bir fikri veya gerçeği muhataba kabul ettirmek “İnsan, bizim, kendisini az bir sudan (meniden) yarattığımızı görmedi mi ki, kalkmış apaçık bir düşman kesilmiştir.Bir de kendi yaratılışını unutarak bize bir örnek getirdi. Dedi ki: “Çürümüşlerken kemikleri kim diriltecek?” De ki: “Onları ilk defa var eden diriltecektir. O, her yaratılmışı
hakkıyla bilendir.” O, sizin için yeşil ağaçtan ateş yaratandır. Şimdi siz ondan
yakıp duruyorsunuz. Gökleri ve yeri yaratan Allah’ın, onların benzerini yaratmaya
gücü yetmez mi? Evet yeter. O, hakkıyla yaratandır, hakkıyla bilendir. Bir şeyi dilediği zaman, O’nun emri o şeye ancak “Ol!” demektir. O da hemen oluverir.(Yâsîn suresi, 77-82. ayetler.).

8-Edep ve hayayı korumak:” Oruç gecesinde kadınlarınıza yaklaşmak size helâl kılındı.
Onlar, size örtüdürler, siz de onlara örtüsünüz” (Bakara suresi, 187. ayet.).

9-Düşündürmek, övmek veya yermek:” Tevrat’la yükümlü tutulup da onunla amel etmeyenlerin durumu, ciltlerle kitap taşıyan eşeğin durumu gibidir. Allah’ın âyetlerini inkâr eden topluluğun hâli ne kötüdür! Allah, zalimler topluluğunu hidayete erdirmez. (Cuma suresi, 5. ayet).

 

Tüm Yorumları Göster (0)