Ersoy İşitmez
muhabirersoy@gmail.com

HAFTANIN ÖZETİ

06 Ekim 2017 / Cuma 18:57:30 | YAZARLAR | Ersoy İşitmez

İnegöl gündemini değerlendirerek, özetini çıkardığım köşe yazımda, geride bıraktığımız haftada emniyet ekiplerinin yaptığı operasyonlar ön plana çıktı.

 

Geride kalan Ekim ayını ilk haftasında KOM Grup Amirliği ekipleri zehir tacirlerine göz açtırmadı. Başarılı operasyonlara imza atan ekipler, öğrencileri zehirleyen ‘Toprak Ayaz’ kod adlı zehir tacirini yakaladı.

 

1 yıldır ekiplerin takibinde olan şüphelinin, üst ve arabasında yapılan aramada bonzai, uyuşturucu hap, metamfetamin ve ruhsatsız silah ele geçirilen şahıs tutuklanarak cezaevine gönderildi.

 

İLK FETİH

 

İnegöl’ün Osmanlı tarafından Fethinin 718. yılı, İnegöl Manav, Yörük, Muhacir Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen programla Osmanlının ilk fethettiği kale olan Kulacahisar Kalesinin bulunduğu alanda kutlandı. Kutlamalarda İnegöl’ün fethi yağmur altında görsel şölenle sahnelendi.

 

CAMİ ŞEHRİN KİMLİĞİDİR

 

‘Cami, şehir ve medeniyet’ temasıyla kutlanacak olan ‘Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nın açılışı, Sani Konukoğlu camisi bahçesinde düzenlenen programla yapıldı.

İlçe Müftüsü Kazım Güzel, 1986 yılından bu yana kutlanan Camiler ve Din Görevlileri Haftasının bu yılki temasının ‘Cami, Şehir ve Medeniyet’ olarak belirlendiğini söyledi.

 

İYİLİKTE YARIŞACAKLAR

 

3 yıldır tüm okullarda uygulanan ‘Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var – İyilikte Yarışan Sınıflar’ projesi 2017-2018 eğitim öğretim yılında da okullarda devam edecek. Kampanyanın başlangıcı, sınıflarıyla yetimlere sahip çıkan Nuri Pakdil İmam Hatip Ortaokulu’nda yapıldı.

 

KONGRE ERTELENDİ

 

AK Parti’de bazı belediye başkanları hakkında ortaya atılan, istifa iddiaları ile birlikte değişim rüzgarları eserken, AK Parti Genel Merkezi, büyükşehir belediyesi sınırları içinde yapılmamış olan ilçe kongrelerini erteledi.

Ekim ayında gerçekleşmesi beklenen İnegöl İlçe Kongresi de Genel Merkez’den gelen son kararla birlikte askıya alınmış oldu. Yeni bir karara kadar, İlçe Başkanı Adem Demirel ve ekibi görevlerine devam edecek. Kongre tarihlerinin genel merkez tarafından ilan edileceği ifade edildi.

 

İNEGÖL GÜMRÜĞÜ ÇALIŞIYOR

 

AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, İnegöl Gümrük Müdürlüğü’nün bu yılın 9 ayında gerçekleştirdiği dış ticaret işlemleriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. İnegöl'ün dış ticarette her zaman cari fazlalık veren bir ekonomiye sahip olduğunu ve Türkiye için örnek oluşturduğunu kaydeden Şahin, bu yılın 9 aylık rakamlarında ihracatın açık ara önde olduğunu gördüklerini ifade etti. İthalatın 41 milyon 738 bin 42 dolar, ihracatın ise 105 milyon 112 bin 129 dolar olduğunu açıklayan Milletvekili Şahin, “Bu olumlu tablo umut veriyor.  Geçen yıl da yaklaşık 60 milyon liralık ithalata karşılık 137 milyon liralık ihracat gerçekleşmişti. Gümrük Müdürlüğü'nün dış ticarete katkısı yadsınamaz” diye konuştu.

 

ESKİ KAYMAKAMA TAHLİYE

 

FETÖ soruşturması kapsamında tutuklu bulunan Derinkuyu eski Kaymakamı Selman Kibaroğlu, ‘Terör örgütü üyeliği’ iddiasıyla yargılandığı davada, tahliye edildi.

 

Tüm Yorumları Göster (0)