Kepek, çoğumuzun sorunu olabilir, ama endişelenmeyin! Doğal yöntemlerle kepekle savaşmanın harika ve etkili bir yolu var: Çemen otu! Gelin, çemen otunun bu minik ama güçlü tohumlarının kepekle nasıl başa çıkabileceğini birlikte keşfedelim.

ÇEMEN OTU NEDİR?

Çemen otu, baklagiller familyasından gelen mucizevi bir bitkidir. Genellikle baharat olarak kullanılsa da, saç bakımında da harikalar yaratır. Kepek tedavisinde ise en iyi arkadaşınız olabilir!

Kepek2 Gencgazete

ÇEMEN OTUNUN FAYDALARI!

Çemen otunun içeriğinde bulunan proteinler, nikotinik asit ve lesitin sayesinde saç köklerini besler, kepeği azaltır ve saçları güçlendirir. Ayrıca, antimikrobiyal özellikleri ile saç derisindeki bakterileri ve mantarları temizleyerek kepek oluşumunu engeller.

 Kepek Gencgazete

ÇEMEN OTU MASKESİ NASIL HAZIRLANIR?

Çemen otu ile kepeği yenmek için basit ve eğlenceli bir maske hazırlayabilirsiniz:

MALZEMELER:

- 2 yemek kaşığı çemen otu tohumu

- Su

Kepek3

YAPILIŞI:

1. Çemen Otu Tohumlarını Islatın: 2 yemek kaşığı çemen otu tohumunu bir gece boyunca suda bekletin. Sabah uyandığınızda tohumlar şişmiş ve yumuşamış olacak.

2. Karışımı Hazırlayın: Yumuşayan çemen otu tohumlarını bir karıştırıcıya koyun ve pürüzsüz bir macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Su ekleyerek kıvamı ayarlayabilirsiniz.

Gluten Hassasiyeti Nedir ve Günlük Hayatımıza Etkileri Nelerdir?! Gluten Hassasiyeti Nedir ve Günlük Hayatımıza Etkileri Nelerdir?!

3. Uygulama Zamanı: Hazırladığınız maskeyi saç derinize ve saçlarınıza eşit bir şekilde uygulayın. Masaj yaparak saç derisine iyice yedirin.

4. Bekleme Süresi: Maskeyi saçınızda 30-45 dakika bekletin. Bu sırada bir fincan kahve içip, sevdiğiniz diziyi izleyebilirsiniz!

5. Durulama: Maskeyi ılık su ile iyice durulayın ve ardından hafif bir şampuanla yıkayın.

Kepek1 Gencgazete

DÜZENLİ KULLANIMDA NELER BEKLEMELİSİNİZ?

Bu maskeyi haftada bir kez uygulayarak, kepek sorununu önemli ölçüde azaltabilirsiniz. Çemen otunun saç derinize olan besleyici ve yatıştırıcı etkisi ile kepekten eser kalmayacak!

 EKSTRA İPUÇLARI!

- Daha etkili bir sonuç için maskeye birkaç damla limon suyu ekleyebilirsiniz.

- Çemen otu maskesini uyguladıktan sonra, saçlarınızı ılık suyla durulamayı unutmayın. Sıcak su, saç derisini kurutarak kepeği artırabilir.

Cemen Otu Saca Faydalari Nelerdir Cemen Otu Sac Cikarir Mi Seyrek Saclarda Uygulanan 1634886062 3981

Çemen otunun mucizevi etkileri ile kepek sorununu doğal bir şekilde çözebilirsiniz.
Hem sağlıklı hem de parlak saçlara sahip olmak çemen otu ile çok kolay!

Kaynak: HABER MERKEZİ