Kadir gecesi ne zaman?

Kur'an-ı Kerim'de "Bin aydan daha hayırlı" olarak vasıflandırılan Kadir Gecesi, Ramazan ayının 27. gecesi olan 5 Nisan Cuma gecesi idrak edilecek.

Bu özel gece, Kur'an'ın indirilmeye başlandığı anın şerefi ve maneviyatı, Müslümanlar için çok büyük manevi fırsatlar sunmakta.

Genç Gazete Kadir Gecesi Ne Zaman (1)

Kadir Gecesinin önemi nedir?

 Kadir Gecesi, Allah (c.c.) tarafından Vahiy meleği Hz. Cebrail  aracılığıyla Peygamberimiz Hz. Muhammed'e (s.a.v)  Kur'an'ın vahyedilmeye başlandığı gecedir.

Hangi kadınlarla evlenilmez? Kişi hangi akrabaları ile evlenemez? Hangi kadınlarla evlenilmez? Kişi hangi akrabaları ile evlenemez?

Genç Gazete Kadir Gecesi Ne Zaman (8)

Bu gece, Kur'an'da "bin aydan daha hayırlı" olarak nitelendirilir.

Kadir Gecesi'nden, Kur'an'ın 97. suresi olan Kadir Suresi'nde bahsedilir. Bu sure, Kur’an’ın indirildiği bu özel geceye adını vermiştir.

Genç Gazete Kadir Gecesi Ne Zaman (3)

 Kadir kelimesi Arapça, "azamet" ve "şeref" anlamına gelmektedir.
Genç Gazete Kadir Gecesi Ne Zaman (7)

Bakara Suresi'nin 185. ayetinde de Kur’an’ın Ramazan ayında indirildiği ve bu sebeple Kadir Gecesi'nin Ramazan ayında idrak edildiği belirtilir.

Genç Gazete Kadir Gecesi Ne Zaman (6)

Peygamberimiz Hz. Muhammed'e (s.a.v) Ramazan ayının son 10 gününde Kadir gecesini aramamızı tavsiye etmiştir.

Genç Gazete Kadir Gecesi Ne Zaman (4)

Her geceyi Kadir bil

Büyüklerimiz "Her geleni Hızır , Her geceyi Kadir bil" diyerek Müslüman'ın her gün ve gecede, her can ve insan karşısında İslam şuuru ile hareket etmesini tavsiye etmişlerdir.

Genç Gazete Kadir Gecesi Ne Zaman (5)

Kadir Gecesi, Müslümanlar için, manevi bir arınma, tövbe etme ve dua etme fırsatı olarak kabul edilir. Bu gece, sema kapılarının açıldığı ve duaların kabul edildiği çok özel bir bir zaman dilimidir.

Kaynak: diyanet