Yasal olmayan platformlar üzerinden dizi, film veya spor müsabakaları gibi içerikleri kaçak şekilde izleyen kullanıcılar, ciddi yasal risklerle karşı karşıya bulunuyor. Uzmanlar, bu tür kaçak yayınların kullanılmasının, 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası riski taşıdığına dikkat çekiyor. Yasal olmayan yollardan sağlanan bu hizmetler, ülke ekonomisine de zarar veriyor.

2  YILA KADAR HAPİS CEZASI 


Ceza Kanunu kapsamında, internet üzerinden şifreli veya şifresiz yayın yapan kuruluşların yayınlarını illegal bir şekilde kullananlar ve bu duruma olanak sağlayanlar, karşılıksız menfaat sağlama suçu ile yargılanabiliyor. Bu suçun cezası, hem yayın yapanlar hem de izleyenler için 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezasını öngörüyor.

İsmailağa Cemaati'nin Lideri Hasan Kılıç 94 Yaşında Vefat Etti İsmailağa Cemaati'nin Lideri Hasan Kılıç 94 Yaşında Vefat Etti

Avukat Müge Doğan, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, yalnızca kaçak yayınları kullanmanın suç olmadığını, bu hizmetler için yapılan ödemelerin de adli soruşturmalara yol açabileceğini belirtti. Kaçak IP TV hizmeti sunan platformların ödemeleri genellikle şahsi banka hesapları üzerinden talep ettiğini, bu durumun kullanıcıları daha büyük risklere sürükleyebileceğini vurguladı. Ödeme yapılan kişinin herhangi bir terör veya suç örgütüyle bağlantısı tespit edilirse, kullanıcıların savcılık soruşturmasıyla karşı karşıya kalabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Kaynak: Haber Merkezi